Z serwisów internetowych urzędów największych miast można już "ściągnąć" obowiązujące formularze, np. o wydanie dowodu osobistego, czy związane z rejestracją działalności gospodarczej.
- Niektóre można odsyłać pocztą elektroniczną, ale większość niestety, trzeba dostarczyć do nas osobiście - mówi Wiesław Urbański, kierownik biura informatyzacji Urzędu Miasta w Grudziądzu.
Po dowód osobiście
Dlaczego? - Bo na przykład wniosek o wydanie dowodu osobistego trzeba podpisać w asyście urzędnika - dodaje Maria Werder, szefowa biura informatyzacji toruńskiego ratusza.
Tak mówią przepisy, ale mogą je ominąć posiadacze tzw. podpisów elektronicznych.
Podpis elektroniczny
- Są to specjalne przystawki na kartę z mikroprocesorem, które podłączamy do domowego komputera. Złożony dzięki nim podpis jest równoznaczny z własnoręcznym - wyjaśnia Marek Staniewski, dyrektor wydziału informatyki bydgoskiego Urzędu Miasta.
Podpis elektroniczny może mieć każdy. Wystarczy złożyć zamówienie na przystawkę i kartę w jednej z kilku firm informatycznych, a w komputerze zainstalować dołączone do nich oprogramowanie.
Skorzystał tylko jeden
Urządzenie kosztuje blisko 400 złotych, a zatem nie każdego na nie stać. Choć usługę elektronicznego podpisu wprowadzono w bydgoskim ratuszu już kilka miesięcy temu, to skorzystała z tej możliwości tylko jedna osoba. - Lech Lutogniewski, zmarły pod koniec zeszłego roku bydgoski dziennikarz - dodaje Staniewski. - Do tego system nie zawsze działa. Po decyzje urzędu, dowody osobiste i rejestracyjne trzeba i tak przyjść osobiście.
Również we Włocławku i Toruniu planuje się wdrożenie systemu podpisu elektronicznego. - Będzie można załatwiać sprawy przez 24 godziny na dobę - zachwala Maria Werder. W ten sposób uzasadnia wydatek blisko miliona złotych na system E-Urzędu, który na początku przyszłego roku zacznie obowiązywać w Toruniu.
W ratuszu zapłać kartą
Bydgoszcz poszła w nowinkach technicznych jeszcze dalej i utworzyła eBOK, czyli Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta. Oprócz udogodnień podpisu elektronicznego i możliwości ściągnięcia formularzy, w wydziałach bydgoskiego magistratu można już płacić kartą bankomatową. Będziemy nią niedługo także uiszczać opłaty skarbowe.
To nie wszystko. Bydgoszczanie mogą połączyć się z dowolnym urzędnikiem za pomocą komputerowego programu Skype. Działa on jak telefon, ale jest darmowy; wymaga jedynie dostępu do internetu. Natomiast w obrębie Starego Rynku działa darmowy dostęp do sieci.
Ciekawe udogodnienie dla swoich mieszkańców wprowadził też magistrat we Włocławku. Tu każdy wniosek otrzymuje numer. Dzięki niemu na stronie internetowej urzędu można sprawdzić, na jakim etapie jest załatwianie sprawy oraz który wydział się nią zajmuje.
Trójwymiarowe mapy
Zarówno Toruń jak i Bydgoszcz planują w przyszłości udostępnić w sieci trójwymiarowe mapy miast, bazujące na planach zagospodarowania przestrzennego. - Zmiany wprowadzamy jednak powoli, bo nasze społeczeństwo nie jest jeszcze mentalnie gotowe do takiego skoku - twierdzi Jan Stranz, sekretarz Urzędu Miasta w Bydgoszczy.
Niestety, przepisy nie pozwalają na "wirtualne" załatwienie spraw związanych z paszportem.
