Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kłopoty z pieniędzmi na rozbudowę Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Marszałek województwa jest oburzony

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
FP po rozbudowie - wizualizacja
FP po rozbudowie - wizualizacja K-P UM
Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy nie udało się zdobyć 350 mln złotych na rozbudowę, które miały pochodzić z programu Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027). Z 17 projektów wybrano dziewięć. Marszałek województwa jest oburzony, minister kultury nie rozumie oburzenia, a FP ponosi koszty i ma najbardziej zaawansowany projekt.

Projekt rozbudowy Filharmonii Pomorskiej nie znalazł się na liście zadań, które otrzymają wsparcie finansowe z rządowego programu Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS).

- Niezrozumiała jest dla mnie decyzja ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego. To brzydkie zejście ze sceny politycznej – podkreślił podczas poniedziałkowego (20.11) briefingu prasowego marszałek Piotr Całbecki. – Będę apelował do nowego szefa resortu, aby jeszcze raz pochylić się nad projektem i docenić strategiczne znaczenie naszej instytucji dla polskiej kultury.

Filharmonia to flagowa instytucja

- Filharmonia Pomorska to jedna z flagowych instytucji kultury, z renomą w kraju i za granicą, dlatego z niedowierzaniem przyjęliśmy wiadomość od ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego o nieprzyznaniu środków na jej rozbudowę. Nasza inwestycja znalazła się bowiem wcześniej na liście szesnastu, które w trybie pozakonkurencyjnym miały takie wsparcie otrzymać w perspektywie finansowej 2021-2027. W dalszej procedurze wybrano dziewięć zadań – wśród których brak Filharmonii Pomorskiej. W odpowiedzi na nasze pismo otrzymaliśmy wyjaśnienie, że tryb pozakonkursowy został przewidziany dla „małych” projektów. Należy jednak podkreślić, że ten sposób wyboru jest przewidziany dla projektów o strategicznym znaczeniu dla polskiej kultury, a takim bez wątpienia jest rozbudowa filharmonii – wyjaśnia marszałek województwa, Piotr Całbecki.

W puli środków "pozakunkurencyjnych" było 400 mln zł, ale sama rozbudowa FP ma pochłonąć 350 mln zł. 25 procent to dofinansowanie ze środków województwa.

Minister kultury uznaje to za atak

Minister kultury, Piotr Gliński, skomentował na portalu X: - Nie wiem, co się stało marszałkowi Całbeckiemu, że tak brzydko atakuje ministra kultury. Marszałek wie, że projekt rozbudowy Filharmonii Pomorskiej ma szanse wsparcia z FEnIKSa w normalnym konkursie, wie też, że pula pozakonkursowa, przyznawana nie przez ministra, a UE wynosiła 400 mln zł (a sam projekt FP to 350 mln zł), wie również, że szefowa departamentu, który rozdziela granty, to była wiceminister rządu PO-PSL. Raczej by Pana nie skrzywdziła. Więc po co ten zakłamany atak? Kolejna odsłona systemu medialnych kłamstw Tuska...?

Co dalej z Filharmonią Pomorską i jej planami?

Maciej Puto, dyrektor Filharmonii Pomorskiej mówi "Expressowi Bydgoskiemu": - W tej chwili czekamy na ogłoszenie konkursu przez Ministerstwo Kultury na środki w ramach programu FEnIKS. Będzie ogłoszony na wiosnę przyszłego roku. Mam tylko nadzieję, że nie będzie w nim progów finansowych na przykład na poziomie 50 mln zł. Wtedy staniemy przed koniecznością szukania finansowania z innych źródeł. Dobrym znakiem jest to, że marszałek województwa zapowiedział możliwość zwiększenia dofinansowania do inwestycji powyżej 25 procent.

Już 20 mln zł kosztów

Projekt rozbudowy FP jest bardzo zaawansowany i już teraz kosztował. Prace praktycznie można zacząć niemal od zaraz.

- Jesteśmy na etapie rozstrzygania przetargu na inżyniera kontraktu, później już na prace budowlane - mówi Maciej Puto. - Warto dodać, że do tej pory budżet województwa kujawsko-pomorskiego poniósł koszty związane z przygotowaniem inwestycji do realizacji na poziomie niemal 20 mln zł.

Obok obecnego budynku z lat 50. ma powstać połączony z nim nowy, z małą salą koncertową z widownią na co najmniej 350 miejsc, estradą dla trzydziestoosobowej orkiestry i trzydziestoosobowego chóru, profesjonalnym nagłośnieniem i oświetleniem, z zapleczem dla artystów. W planach były również parking podziemny dla gości i artystów, kawiarnia, restauracja i salon wydawniczy. Funkcjonującej już sali przybyć miało zaplecze do rejestracji koncertów oraz transmisji telewizyjnych i internetowych, system sterowania światłem i dźwiękiem oraz klimatyzacja estrady i widowni.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kłopoty z pieniędzmi na rozbudowę Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Marszałek województwa jest oburzony - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska