20-lecie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Grudziądzu. Jubileusz Warsztatów Terapii Zajęciowej "To My"
We wtorek (11 czerwca) w teatrze w Grudziądzu odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 20-lecia działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej "To-My" w Grudziądzu
- 20 lat... Nie wiem kiedy minęło... - wzruszona mówiła Hanna Lewandowska, kierująca WTZ „To-My”. - Zawsze powtarzam, że to moje drugie dziecko. Na co moja córa odpowiada: całe szczęście, że drugie, a nie pierwsze!
Widownia teatru była po brzegi wypełniona gośćmi uroczystości. Wielu z nich ze sceny składało podziękowania i życzenia.
Dziesiątki życzeń dla WTZ "To-My" w Grudziądzu
„Przez lata warsztat stał się ważnym miejscem integracji i wsparcia, a jego działalność przyczyniła się do poprawy sytuacji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w regionie” - list od wojewody odczytał Paweł Bednarski, jego pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych.
- Pokazujecie, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą, aby realizować swoje marzenia, pokazać swoje talenty, być czynnym uczestnikiem życia w mieście, w rodzinie. I to jest piękne - mówiła Aleksandra Gierej, dyrektor wojewódzkiego oddziału PFRON-u. I dodała: - Jesteście naszą perełką, jednym z największych warsztatów w Polsce, największym w naszym województwie.
- Działacie przepięknie, działacie świetnie, rozsiewacie to dobro nie tylko do uczestników warsztatów, ale rozszerzacie na mieszkańców Grudziądza - to z kolei Róża Lewandowska, wiceprezydent miasta.
- Różne formy niepełnosprawności konfrontują ludzi z cierpieniem i całym szeregiem bardzo dramatycznych problemów. W obliczu tych trudnych wyzwań stają również rodziny i bliscy osób z niepełnosprawnościami. Dzięki państwa pracy tym ludziom oferowana jest nie tylko pełna nadziei perspektywa lepszego standardu życia - mówił Szymon Gurbin, przewodniczący rady miejskiej Grudziądza. I dodawał: - Tworzycie barwną i zarażającą optymizmem enklawę w świecie, który niekoniecznie ceni sobie troskę o koloryt życia dla najsłabszych i najbardziej wrażliwych. Dzięki wam Grudziądz jest lepszym miejscem.
Życzenia składali tez pracownicy instytucji, z którymi współpracuje WTZ, także szefowie takich warsztatów z regionu.
Dla najważniejszych gości urodzinowej gali przygotowano pamiątkowe statuetki.
Program artystyczny podczas 20. urodzin WTZ "To-My" w Grudziądzu
Kiedy na scenie składano życzenia i gratulacje, w kuluarach trwały przygotowania do występu artystycznego, który przygotowali uczestnicy zajęć w Warsztacie Terapii Zajęciowej.
A były to występy taneczne i wokalne. Kolorowe, pełne energii, wzruszające.
Wystąpili też Dorota "Doris" Berent, Daniel Grzybowski oraz Grudziądzka Orkiestra Dęta.
Warsztat Terapii Zajęciowej „To-My” w Grudziądzu istnieje od kwietnia 2004 r.
Dla pełnoletnich osób niepełnosprawnych prowadzone są zajęcia w aż 17 pracowniach tematycznych m.in.
haftu i krawiectwa,
rękodzieła artystycznego,
stolarsko-modelarskiej,
kulinarno-kelnerskiej,
artystycznej...
Udział w zajęciach jest bezpłatny.
W zajęciach grudziądzkiego WTZ na co dzień udział bierze 85 osób, jest to największa taka placówka w województwie kujawsko-pomorskim i jedna z największych w kraju.
Kto może zostać uczestnikiem zajęć WTZ?
Kandydat powinien:
mieć ukończone 18 lat życia;
posiadać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zaliczone do umiarkowanego lub znacznego;
posiadać wskazania do uczestnictwa w terapii wydane przez właściwy organ.
Dzieje się w Grudziądzu
