Z inicjatywą powstania kolumbarium na cmentarzu komunalnym na początku kadencji wyszedł Leszek Kąkol, radny Rady Miejskiej w Sępólnie, który złożył wniosek o jego budowę. Początkowo miała go finansować gmina, jednak uznała, by inwestycją zajął się zarządca obiektu, czyli Zakład Transportu i Usług w Sępólnie i to spółce zleciła wykonanie i sfinansowanie kolumbarium. Jego budowa rozpoczęła się w sierpniu i trwała półtora miesiąca. Jednomodułowy monument jest już gotowy.
- Obiekt liczy 30 nisz, w każdej zmieszczą się 4 urny. Wykonany został z gotowych prefabrykatów i obłożony kamieniem granitowym. Mieszkańcy mogą już wykupywać nisze – mówi Grzegorz Gliński, prezes Zakładu Transportu i Usług w Sępólnie.
Po stronie spółki leżało wykonanie fundamentów. Montaż pozostałej części dokończyła firma zewnętrzna. Koszt inwestycji to 70 tysięcy złotych, z czego 50 tys. Wyniosło wykonanie samych prefabrykatów.
Pod koniec sierpnia przez Radę Miejską w Sępólnie została podjęta uchwała dotycząca nowego regulaminu na cmentarzu odnośnie pochówku w kolumbarium. Cena za jedną niszę to 3240 zł. Jest to opłata jednorazowa.
W kolumbaria inwestuje coraz więcej miast. Ma to związek ze zmianami podejścia Polaków do formy pochówku. Coraz więcej osób życzy sobie bowiem kremacji po śmierci. Pochówek prochów w kolumbarium jest z reguły przynajmniej kilkanaście procent tańszy niż ten tradycyjny, co dla wielu rodzin ma znaczenie. Spopielarnie w województwie kujawsko-pomorskim działają w Białych Błotach pod Bydgoszczą, w Toruniu i Włocławku.
Kolumbaria pomagają też zaoszczędzić miejsce na coraz bardziej zatłoczonych cmentarzach.
Tak wygląda gotowe kolumbarium w Sępólnie:
