Pamiętajmy, że należy wybrać takie miejsce na kominek, żeby przewód dymowy miał jak najmniej zagięć. Ani na obudowie kominka, ani na ścianach i podłodze w jego pobliżu nie można kłaść przewodów instalacji elektrycznej i gazowych.
Trzeba zachować przynajmniej metr od mebli czy jakichkolwiek innych sprzętów w domu.
Przy kominku chętnie stawiamy fotele, kanapy, pufy albo ławy. Dobrze więc, jeśli nasz kominek będzie w takim miejscu, żeby dawał taką możliwość, a do tego, żeby sprzęty nie przeszkadzały.
Na co patrzeć, szukając projektu domu z kominkiem? Jeśli przy kominku szukamy miejsca zwierzeń, spokoju, wyciszenia i intymności, wybierzmy projekt, który oferuje pokój dzienny z oddzielnym aneksem kominkowym. Może to być wnęka.
W domach o mniejszych metrażach zazwyczaj łączy się on z kącikiem telewizyjnym (w odpowiedniej odległości kominka od telewizora oczywiście). Oba zapewniają miejsce relaksu. Kominek ukryty w kąciku ma pewien minus. Otóż nie można go wyeksponować, pochwalić się nim, bo jest mało widoczny w innych częściach salonu.
Można to zmienić, wybierając projekt z kominkiem w centralnym miejscu pokoju dziennego albo na granicy salonu i jadalni.
Praktyczne jest też postawienie kominka przy ścianie balkonowej, ale wewnątrz salonu. Wówczas można połączyć go z drugim kominkiem na tarasie. Wtedy kominki będą miały tę samą ścianę kominkową, tyle, że z osobnymi przewodami dymowymi. Plus takiego rozwiązania - siedząc przy kominku w salonie, możemy obserwować krajobraz (zazwyczaj ogród) za oknem.