- Przede wszystkim udało się zrealizować akcję pod nazwą "Zaplanuj sobie Inowrocław". W projekcie tym oprócz cyklicznych imprez, znalazły się także całkiem nowe, między innymi Zlot Cadillaców. Była to zabawa w amerykańskim stylu, która przyciągnęła sporą publiczność - przypomina Adriana Szymanowska, naczelnik wydziału komunikacji społecznej inowrocławskiego ratusza.
Duża imprezą, jaka była organizowana w 2023 roku w Inowrocławiu były wojewódzkie dożynki na terenie Aeroklubu Kujawskiego. Obchodom święta plonów towarzyszyły z regionalnymi potrawami czy ludowym rękodziełem. Odbył się też przegląd kapel ludowych, wyścigi traktorów i wystawa maszyn rolniczych. Gwiazdą dożynek była Urszula.
W czerwcu ub. r. odbyły się Dni Inowrocławia. Po pandemicznej przerwie powróciły na lotnisko Aeroklubu Kujawskiego.
- Były to dwa dni koncertów i licznych atrakcji. Dla inowrocławian wystąpił między innymi Dawid Kwiatkowski i Golec uOrkiestra. W ramach Dni Inowrocławia w Solankach odbył się Jarmark Kujawski, gdzie oprócz wielu kolorowych stoisk przy muszli koncertowej przygotowana została strefa dla dzieci z animacjami i zabawami - dodaje Adriana Szymanowska.
Także w czerwcu odbyły się w Inowrocławiu obchody święta patronki miasta, królowej Jadwigi. Rynek zamienił się w średniowieczne obozowisko, a uczniowie inowrocławskiego III LO im. Królowej Jadwigi wystawili "Legendy o Królowej Jadwidze i Krzyżakach".
- Lipiec upłynął w mieście pod znakiem Art Ino Festiwalu. Tym razem Inowrocławski Rynek zamienił się w arenę cyrkową, a nad ulicą Królowej Jadwigi tradycyjnie rozwieszone zostały kolorowe parasolki - przypomina pani naczelnik.
Całe wakacje i połowa września upłynęły natomiast pod znakiem solankowych koncertów pod wspólnym tytułem "Inowrocławskie Lato Muzyczne". Co weekend Park Zdrojowy rozbrzmiewał muzyką różnego gatunku.
A jeśli mowa o letnich wakacjach, to nie można pominąć cyklicznej imprezy o charakterze ogólnopolskim, a nawet i międzynarodowym, czyli o Ino-Rock Festivalu. Także i w 2023 roku cieszył się ogromnym zainteresowaniem miłośników rocka progresywnego.
W wrześniu 2023 w mieście odbyła się kolejna edycja cyklicznej imprezy #KochamiRozumiem. Gwiazdą części muzycznej był zespół Myslovitz. Październik upłynął w Inowrocławiu pod znakiem Ino Classic Festiwalu, a jego największym wydarzeniem był występ Lucibeli w ramach "SIESTA w drodze" autorstwa Marcin Kydryńskiego. W listopadzie inowrocławianie bawili się na tradycyjnym Festynie Rodzinnym "Z Gęsiną w tle". Grudzień, to z kolei cykl imprez związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Na Rynku stanął Zakątek Świętego Mikołaja, odbył się tam również Jarmark Świąteczny. Nie zapomniano o Wigilijnym Spotkaniu Inowrocławian, które w 2023 roku, ze wzglądu na pogodę, odbyło się w hali widowiskowo-sportowej.
Jak zwykle, sporo imprez zorganizowała w 2023 roku Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza. Były to spotkania autorskie ze znanymi pisarzami, liczne konkursy tematyczne, wystawy, zajęcia dla dzieci i dorosłych. Książnica zachęcała mieszkańców do udziału w ogólnopolskich akcjach, jak "Narodowe czytanie".
- O sportowe doznania w 2023 roku zadbał Ośrodek Sportu i Rekreacji. Biegacze z całej Polski rywalizowali w Piastowskim Festiwalu Biegowym. OSiR był także organizatorem biegów: niepodległości i po pączka. Z jego inicjatywy przeprowadzona została niezwykła lekcja WF-u, której pomysłodawcą jest Fundacja Moniki Pyrek. Nie można też zapomnieć o eliminacjach do Mistrzostw Europy U19 w piłce nożnej, które rozgrywano na Stadionie Miejskim imienia Inowrocławskich Olimpijczyków - informuje Adriana Szymanowska.
To był rok inwestycji na terenie Inowrocławia
W 2023 roku miasto dokończyło rozpoczęte inwestycje w roku 2022 oraz realizowało projekty, na które udało się pozyskać dofinansowania zewnętrzne.
Wymieniane było oświetlenie uliczne oraz doświetlone zostały kolejne przejścia dla pieszych. Dodatkowo zamontowane zostały wyświetlacze prędkości, w związku z realizacją projektu "Bezpieczny pieszy doposażenie przejść dla pieszych i doposażenie szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej w Inowrocławiu". Ustawione one zostały w 11 lokalizacjach: al. 800-lecia Inowrocławia, ul. Andrzeja, Najświętszej Marii Panny, Rotmistrza Witolda Pileckiego, Staropoznańskiej i Szymborskiej. Urządzenia zostały zaprogramowane i dostosowane do prędkości zgodnej z organizacją ruchu na odcinku pomiarowym.
- Sięgaliśmy po środki zewnętrzne wszędzie tam, gdzie to możliwe. W mijającym roku łączna wysokość pozyskanych dofinansowań na realizację wspomnianych inwestycji, wyniosła blisko 32 mln zł - Wojciech Piniewski, pełniący funkcję prezydenta Inowrocławia.
Dzięki pozyskanym środkom zmodernizowano m.in. oświetlenie uliczne przy ul. Pakoskiej. Także w rejonie ul. Szymborskiej i Poznańskiej zrobiło się jaśniej za sprawą doświetlenia przejść dla pieszych. Również mieszkańcy ul. Fredry dzięki zamontowaniu kolejnych lamp LED-owych mogą czuć się bezpieczniej.
W 2023 roku kilka ulic osiedlowych zyskało nową nawierzchnię. Modernizacje przeszły ulice: Stefana Knasta i Jana Brzechwy. Kolejną wyremontowaną ulicą na os. Solno była ul. Juliusza Trzcińskiego, ul. Bagienna. Przebudowywana jest ul. Słonecznikowa.
W kwietniu 2023 zakończył się generalny remont tężni solankowej. Prace polegały na renowacji 28 przęseł oraz wymianie podłogi tarasu.
W 2023 roku Miasto otrzymało dofinansowanie w ramach modernizacji infrastruktury wspierającej funkcje uzdrowiskowe w Inowrocławiu. Przebudowywany jest parking przy ulicy Macieja Wierzbińskiego. Trwa remont krytej pływalni "Delfin", polegający na konserwacji elementów nośnych dachu, wykonaniu pomostu technologicznego i montażu nowego oświetlania w hali basenowej. Wykonawca tego zadania rozpoczął już prace przygotowawcze związane z rozbudową systemu sygnalizacji pożarowej oraz nastąpi dostosowanie istniejącego systemu nagłaśniania obiektu do wymagań związanych z rozgłaszaniem komunikatów o zagrożeniu pożarowym w Hali Widowiskowo-Sportowej. Natomiast w nowym roku wykonawca przystąpi do wykonania otworów okiennych oraz świetlików dachowych w budynku Pijalni Wód-Palmiarni "Inowrocławianka".
Ponadto władze Miasta pozyskały dofinansowanie, na poszukiwanie wód geotermalnych. Firma prowadzi prace nad wykonaniem odwiertu badawczego do głębokości 2 km. Pracom towarzyszą m.in. badania hydrologiczne, takie jak: wydajność wody termalnej, temperatura wody termalnej, temperatura zewnętrzna oraz ciśnienie atmosferyczne.
W 2023 roku kontynuowana była także modernizacja fragmentu średniowiecznego muru obronnego przy ul. Kasztelańskiej. Zadanie dofinansowane w 85 proc. ze środków unijnych, 10 proc. z budżetu państwa i 5 proc. z budżetu Miasta.
