Konferencja „Czas na regiON” już 24-25 maja. O czym będziemy rozmawiać?

Akcja specjalna Konferencja Samorządowa "Czas na regiON"
Przemysław Popowski
W czasie II edycji Konferencji Samorządowej „Czas na regiON” jej uczestnicy będą między innymi próbowali odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, aby mieszkańcom lokalnych społeczności żyło się lepiej. Samorządowcy po raz kolejny spotkają się i będą rozmawiać rozmawiać już 24 i 25 maja br. w Copernicus Toruń Hotel.

Jednym z prelegentów na ten temat będzie Wojciech Sypniewski, wójt gminy Osielsko, która plasuje się na wysokich miejscach w rankingach dotyczących jakości życia mieszkańców.

- Jak można jakość zmierzyć?
- To wbrew pozorom w miarę prosty mechanizm. Ważny jest łatwy dostęp do pracy, nauki i edukacji, urzędów, służby zdrowia, dóbr kultury. Liczy się również infrastruktura. Na przykład posiadanie wydajnej sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, siatki dróg czy internetu.

- Jak to zrealizować?
- Nam to się udało między innymi dlatego, że znajdujemy się blisko Bydgoszczy i wykorzystaliśmy to jeżeli chodzi na przykład o dostęp do pracy czy kultury. Postawiliśmy na #komunikację. Łatwo jest od nas dostać się do Bydgoszczy. Między innymi dzięki umowom z tamtejszym zakładem komunikacji. Drugi element to połączenie najbardziej oddalonych sołectw z Osielskiem. Inwestujemy w punkt przesiadkowy, który pozwoli z jednej strony na dotarcie do Osielska i załatwienie swoich spraw i jazdę dalej do Bydgoszczy. Nie szczędzimy pieniędzy na szkoły, małą kulturę, pomoc seniorom i to wszystko przez lata przynosi efekty.

- Ale do tego potrzebne są pieniądze?
- Zgadza się, ale nie tylko. O nie jest coraz trudniej. Dlatego my na przykład postawiliśmy również na tworzenie planów miejscowego zagospodarowania przestrzennego. To pozwala nie tylko na budowę nowych domów jednorodzinnych, ale też tworzenie terenów inwestycyjnych. Aby one właściwie funkcjonowały konieczna jest dobra infrastruktura. Również oczyszczanie ścieków. Myślimy o własnej, ponieważ na razie korzystamy z tej w Fordonie i to nie jest do dobre rozwiązanie.

Inną ze ścieżek tematycznych konferencji jest dialog i promocja. W tej części jednym z prelegentów będzie Łukasz Wudarski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. Temat jego prelekcji to: „Kopernik współczesnym influencerem”.

- Jak można promocyjnie wykorzystać jego postać?
- Chyba dobrym pomysłem jest pokazywanie go w szerszym kontekście. Jest bowiem spłyceniem nazwanie Kopernika astronomem. Był to bowiem człowiek renesansu. Lekarz, prawnik, ekonomista, a nawet poeta. Takie prezentowanie go jako kogoś wyjątkowego jest ciekawe i daje zdecydowanie większe możliwości wpisania go w promocyjną machinę.

- A jak współcześni influencerzy mogą pomóc w promocji działań samorządu?
- Przede wszystkim tym, że mogą w jasny i przystępny dla młodych ludzi sposób ocieplać wizerunek samorządu i tłumaczyć trudne aspekty działań urzędów młodym ludziom. Mogą też pokazać, że obiegowe opinie o samorządach są niesłuszne.

- Jak ich do tego namówić?
- Influencerzy szukają tematu. Fajnego ciekawego kontentu, który samorządy, a także instytucje kultury mogą im dostarczyć. Wiadomo, że liczy się oglądalność. Jeśli wspólnie wypracuje się ciekawy i interesujący kontent, który nie jest ordynarnym product placementem, ale subtelną zachętą, to taka akcja ma szansę powodzenia. A wtedy nie zawsze pieniądz jest najważniejszy.

- Kto może być współczesnym influencerem działającym na korzyść samorządu?
- Każdy. A w szczególności każdy kto ma odpowiednią liczbę obserwujących. Idąc dalej tym tropem. Dziś influencerem może być ten kto jest wyrazisty, kto przedarł się do mainstreamu i ten kogo chcą oglądać ludzie. Bez względu na to czy pokazuje jak gra w gry, czy analizuję filozofię. Liczy się wyrazistość, łatwość komunikacji, poczucie humoru, systematyczność i umiejętność klarowanego przekazywania myśli, które trafiają do odbiorców mediów społecznościowych. Jednym słowem taki ktoś, kogo chcą słuchać ludzie i z czyim zdaniem się liczą.

Sprzedaż biletów trwa

Przypominamy, że II edycję Konferencji Samorządowej „Czas na regiON” zaplanowano na 24 i 25 maja w Copernicus Toruń Hotel. Nad jakością merytoryczną wydarzenia czuwa Rada Programowa pod kierownictwem organizatora Polska Press Grupa wraz z partnerami strategicznymi wydarzania, którymi są już tradycyjnie: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Miasto Toruń.

Na naszych łamach będą pojawiać się nowe informacje dotyczące konferencji. Bilety dostępne są już na stronie czasnaregion.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Konferencja „Czas na regiON” już 24-25 maja. O czym będziemy rozmawiać? - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska