Drugi dzień spotkań poświęcony był odpowiedzi nauki na nadzieje związane z odnawialnymi źródłami energii.
OZE na kilka sposobów
Goście wysłuchali serii wystąpień zgrupowanych w trzech panelach. Pierwszy poświęcony był technologiom chemicznym. Drugi skupił się na typach instalacji – naukowcy z różnych polskich ośrodków rozważali zarówno atuty, jak i dysfunkcje różnych konstrukcji.
Przedmiotem referatów i prezentacji były również odpowiedzi samorządów na konieczność transformacji energetycznej. Prelegenci zajmowali się zarówno aspektami organizacyjnymi, jak również prawnymi i finansowymi.
Nie tylko flaga, ale i pieniądze
- Do rozwoju OZE niezbędny jest czynnik ludzki – aprobata lub dezaprobata – podkreślał dr Paweł Machalski, prezes Rozwoju Energetyki Odnawialnej. - Rozwój energetyki odnawialnej musi dokonywać się na trzech poziomach. Oczywiście, decydentem na poziomie strategicznym powinno pozostać państwo. Ale nie można zapomnieć o poziomie europejskim a także poziomie samorządowym i lokalnym. W ubiegłym roku już po agresji na Ukrainę Unia przyjęła nowy program, który dotyczy nie tylko państw, ale i samorządów. W Unii Europejskiej mamy już 40 proc. OZE. Pamiętajmy, że Unia wobec samorządów to nie tylko flaga, nie tylko hasła, ale przede wszystkim pieniądze. Mam tu na myśli miliardy euro z instrumentu na rzecz odbudowy i zwiększenia odporności. Jaka powinna być odpowiedź Polski? Należy jak najszybciej zakończyć niepotrzebny spór z UE i wrócić na drogę poszanowania wzajemnego i konstruktywnego rozwoju. Środki dedykowane Polsce są bardzo wysokie i nie można ich pomijać oraz nie skorzystać z nich. A my, jako branża, jesteśmy w szczególny sposób zobowiązani do przypominania o tym, do upominania się o realizację KPO, bo zdecydowana większość tego programu przeznaczona jest na zieloną energię i zmniejszenie energochłonności.
Kolejne edycje przed nami
Głównym organizatorem KREO23 było Forum Rozwoju Energetyki Odnawialnej. W roli współorganizatora konferencji wystąpił Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Toruński Kongres jest pierwszą edycję wydarzenia o charakterze cyklicznym. Jego celem będzie opracowanie modelowych rozwiązań dla sektora energetycznego oraz przekazanie efektów jak najszerszemu gronu odbiorców zainteresowanych tematyką transformacji energetycznej. Ma to zapewnić zgodność proponowanych rozwiązań z zakresu legislacji i technologii z potrzebami profesjonalnego obrotu prawnego i ekonomicznego.
