MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kongres Rozwoju Energetyki Odnawialnej. Ważne debaty o zielonej energii w Toruniu

wixad
Toruński Kongres jest pierwszą edycję wydarzenia o charakterze cyklicznym. Jego celem będzie opracowanie modelowych rozwiązań dla sektora energetycznego oraz przekazanie efektów jak najszerszemu gronu odbiorców zainteresowanych tematyką transformacji energetycznej.
Toruński Kongres jest pierwszą edycję wydarzenia o charakterze cyklicznym. Jego celem będzie opracowanie modelowych rozwiązań dla sektora energetycznego oraz przekazanie efektów jak najszerszemu gronu odbiorców zainteresowanych tematyką transformacji energetycznej. Grzegorz Olkowski
Kongres Rozwoju Energetyki Odnawialnej W Toruniu za nami. Goście z całej Polski dyskutowali o tym jak przeprowadzić kraj przez transformacje energetyczną.

Drugi dzień spotkań poświęcony był odpowiedzi nauki na nadzieje związane z odnawialnymi źródłami energii.

OZE na kilka sposobów

Goście wysłuchali serii wystąpień zgrupowanych w trzech panelach. Pierwszy poświęcony był technologiom chemicznym. Drugi skupił się na typach instalacji – naukowcy z różnych polskich ośrodków rozważali zarówno atuty, jak i dysfunkcje różnych konstrukcji.

Przedmiotem referatów i prezentacji były również odpowiedzi samorządów na konieczność transformacji energetycznej. Prelegenci zajmowali się zarówno aspektami organizacyjnymi, jak również prawnymi i finansowymi.

Nie tylko flaga, ale i pieniądze

- Do rozwoju OZE niezbędny jest czynnik ludzki – aprobata lub dezaprobata – podkreślał dr Paweł Machalski, prezes Rozwoju Energetyki Odnawialnej. - Rozwój energetyki odnawialnej musi dokonywać się na trzech poziomach. Oczywiście, decydentem na poziomie strategicznym powinno pozostać państwo. Ale nie można zapomnieć o poziomie europejskim a także poziomie samorządowym i lokalnym. W ubiegłym roku już po agresji na Ukrainę Unia przyjęła nowy program, który dotyczy nie tylko państw, ale i samorządów. W Unii Europejskiej mamy już 40 proc. OZE. Pamiętajmy, że Unia wobec samorządów to nie tylko flaga, nie tylko hasła, ale przede wszystkim pieniądze. Mam tu na myśli miliardy euro z instrumentu na rzecz odbudowy i zwiększenia odporności. Jaka powinna być odpowiedź Polski? Należy jak najszybciej zakończyć niepotrzebny spór z UE i wrócić na drogę poszanowania wzajemnego i konstruktywnego rozwoju. Środki dedykowane Polsce są bardzo wysokie i nie można ich pomijać oraz nie skorzystać z nich. A my, jako branża, jesteśmy w szczególny sposób zobowiązani do przypominania o tym, do upominania się o realizację KPO, bo zdecydowana większość tego programu przeznaczona jest na zieloną energię i zmniejszenie energochłonności.

Kolejne edycje przed nami

Głównym organizatorem KREO23 było Forum Rozwoju Energetyki Odnawialnej. W roli współorganizatora konferencji wystąpił Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Toruński Kongres jest pierwszą edycję wydarzenia o charakterze cyklicznym. Jego celem będzie opracowanie modelowych rozwiązań dla sektora energetycznego oraz przekazanie efektów jak najszerszemu gronu odbiorców zainteresowanych tematyką transformacji energetycznej. Ma to zapewnić zgodność proponowanych rozwiązań z zakresu legislacji i technologii z potrzebami profesjonalnego obrotu prawnego i ekonomicznego.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska