Halloween to typowo amerykańskie święto, które od kilku lat coraz szerzej jest świętowane także w naszym kraju, szczególnie przez najmłodszych. Zwyczaj związany z maskaradą, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października.
Do komisji sejmowej wpłynął projekt ustawy, wedle której za świętowanie Halloween grozić mają kary finansowe lub nawet ograniczenie wolności.
Zdaniem autora wniosku, „Halloween próbuje młodemu pokoleniu wywrócić w głowie sens uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego”.
Kto w dniu 31 października danego roku kalendarzowego przebiera się za straszną postać, w szczególności za kościotrupa, czarownicę, wampira, diabła lub inną kojarzącą się z piekłem istotę, podlega karze ograniczenia wolności lub aresztu na okres nie krótszy od 15 dni - znalazło się w projekcie (za Rzeczpospolita)
"Nad propozycją z całą powagą będą musieli pochylić się posłowie, a wcześniej zaopiniują ją eksperci z Biura Analiz Sejmowych. Powód? Bieg petycji nadała marszałek Sejmu Elżbieta Witek" - wskazuje "Rz".
Najprawdopodobniej projekt zostanie odrzucony w całości.
Obywatelskie petycje mają to do siebie, że gdy spełniają wymogi formalne, nie mogą zostać zignorowane przez posłów, dlatego marszałek Sejmu Elżbieta Witek już nadała sprawie bieg.
Oto przekleństwa dozwolone przez kościół. Zobacz, jak możemy...
