Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Koniec roku szkolnego 2022/2023. Co się wydarzyło w minionych miesiącach? Nowy przedmiot, zmiany w zawodzie nauczyciela i inna matura

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Rok szkolny 2022/2023 dobiega końca. Co się wydarzyło na przestrzeni ostatnich dziesięciu miesięcy. Sprawdźcie zmiany, jakie zaszły w edukacji.
Rok szkolny 2022/2023 dobiega końca. Co się wydarzyło na przestrzeni ostatnich dziesięciu miesięcy. Sprawdźcie zmiany, jakie zaszły w edukacji. Obraz autorstwa Freepik
Rok szkolny 2022/2023 oficjalnie kończy się 23 czerwca. Ponad 4,7 mln uczniów z ponad 20 tys. szkół kończy dziś zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Przyszedł więc czas na podsumowania. Od września w szkołach funkcjonuje nowy przedmiot: historia i teraźniejszość. W tym roku pierwszy raz przeprowadzona została nowa matura. Poza tym zmieniono zasady awansu nauczycieli i przyznano im podwyżki. Co jeszcze wydarzyło się w minionym roku szkolnym? Sprawdźcie nasze podsumowanie edukacyjne.

Spis treści

Zmiany w roku szkolnym 2022/2023. Podsumowanie reform w edukacji

Dużo zmian spotkało zarówno uczniów, jak i nauczycieli w roku szkolnym 2022/2023. Trwa czas podsumowań i refleksji na temat tego, jak wyglądała edukacja w minionych dziesięciu miesiącach. We wrześniu w szkołach pojawił się nowy przedmiot. Historia i teraźniejszość zastąpiła wiedzę o społeczeństwie. Na początku roku szkolnego pojawiły się też zmiany w awansie zawodowym nauczycieli. W październiku obchodziliśmy Dzień Nauczyciela, przyznano wówczas odznaczenie Nauczyciela Roku 2023 – została nim Iwona Pietrzak-Płachta.

Pod koniec października pojawił się głośno dyskutowany projekt poselski, który został okrzyknięty mianem Lex Czarnek 2.0. Zakładał on m.in. wzmocnienie roli kuratora oraz zmiany w zakresie edukacji domowej. W listopadzie trwały dyskusje i rozmowy na temat zasadności wprowadzania tego projektu. Ostatecznie jednak został odrzucony przez prezydenckie weto w grudniu.

W styczniu pensje nauczycieli wzrosły o 7,8 proc., podobnie jak całej sfery budżetowej. Również w tym miesiącu Przemysław Czarnek stwierdził, że wcześniejsze emerytury dla nauczycieli powinny powrócić, w kolejnych miesiącach toczyły się dyskusje na ten temat. Odbył się także egzamin zawodowy w sesji zimowej. W styczniu i lutym uczniowie z poszczególnych województw udali się na odpoczynek, czyli ferie zimowe.

Z kolei w marcu ogłoszono zmiany na maturze 2023, które zakładały m.in. zmniejszenie liczby pytań jawnych i wprowadzenie ułatwień na niektórych egzaminach pisemnych. W kwietniu trwały intensywne przygotowania do egzaminów – maturalnych i ósmoklasisty. Te pierwsze odbyły się – pierwszy raz w nowej odsłonie – w terminie 4-23 maja, a testy dla uczniów ostatniej klasy szkoły podstawowej od 23 do 25 maja.

Również w maju pojawił się projekt poselski regulujący kwestię powrotu wcześniejszych emerytur dla nauczycieli, a także zmian w świadczeniach kompensacyjnych. W czerwcu, tak, jak co roku, uczniowie czekają na wystawienie ocen i wakacje.

Historia i teraźniejszość. Nowy przedmiot w szkołach

Od września 2022 do szkół wszedł nowy przedmiot o nazwie historia i teraźniejszość. Zastąpił on wiedzę o społeczeństwa. Jak argumentowano, miał on pogłębić wiedzę uczniów na temat historii najnowszej. W podstawie programowej znalazły się zagadnienia dotyczące dziejów Polski i świata w latach 1945-2020.

Przypomnijmy, że w roku szkolnym 2023/2024 uczniowie, którzy rozpoczynają naukę w klasie I realizować będą 2 godziny tego przedmiotu (liceum) lub 1 godzinę (technikum i szkoła branżowa II stopnia). Z kolei uczniowie klasy II – 1 godzinę lekcyjną tygodniowo (liceum i technikum). MEiN poinformowało, że do użytku dopuszczony został podręcznik WSiP, Wydawnictwo Biały Kruk czeka jeszcze na opinie rzeczoznawców.

Zmiany w awansie zawodowym nauczycieli

Od początku września zaczęły obowiązywać zmiany w awansie zawodowym nauczycieli. Zlikwidowano stopnie nauczyciela stażysty i kontraktowego, w zamian za to wprowadzono jeden stopień (nauczyciel początkujący). W związku z tym zmieniły się też pensje nauczycielskie. Ponadto pojawiły się godziny dostępności (tzw. godziny czarnkowe), zgodnie z którymi nauczyciel musi przeznaczyć jedną godzinę w tygodniu na konsultacje z rodzicami i uczniami.

Pedagog specjalny w każdej szkole

Ministerstwo Edukacji i Nauki wdraża szereg reform, które mają zapewnić pomoc psychologiczno-pedagogiczną w szkołach. Od września 2022 roku rozpoczął się pierwszy etap zatrudniania w szkołach pedagogów specjalnych. Jak poinformowało MEiN, rozwiązania te mają być wprowadzane stopniowo do 1 września 2024 roku. Docelowo liczba specjalistów w szkołach miałaby wzrosnąć do ok. 51 tysięcy.

Lex Czarnek 2.0. Inna rola kuratora i zmiany w edukacji domowej nie weszły w życie

20 października 2022 roku pojawił się poselski projekt dotyczący kwestii edukacyjnych, nazwany przez społeczeństwo Lex Czarnek 2.0. W swoim założeniach miał m.in.:

  • ograniczenie działalności organizacji pozarządowych w szkołach;
  • zmiany w zakresie nadzoru pedagogicznego nad szkołami niepublicznymi;
  • inne zasady dotyczące realizowania obowiązku szkolnego poza szkołą (tzw. edukacja domowa).

Ostatecznie jednak głośno dyskutowany projekt nie wszedł w życie, został on odrzucony przez prezydenckie weto 15 grudnia 2022 roku.

Podwyżki dla nauczycieli od stycznia 2023

Pedagodzy – tak jak inni pracownicy sfery budżetowej – otrzymali od stycznia 2023 roku podwyżki o 7,8 procent. W lipcu wynagrodzenia mają ponownie wzrosnąć.

Najważniejsze informacje i stawki nauczycielskie:

Podwyżki dla nauczycieli pozostały bez zmian. Takie są zarobki nauczycieli w 2023 roku

Podwyżki dla nauczycieli 2023. Ile zarabia nauczyciel począt...

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli? Jeszcze nie są przesądzone

W styczniu Przemysław Czarnek podkreślił, że według niego konieczny jest powrót wcześniejszych emerytur dla nauczycieli. Kolejne miesiące upłynęły na rozmowach ze związkami zawodowymi. Dotyczyły one m.in. tego, w jaki sposób miałaby być naliczana wcześniejsza emerytura nauczycielska, które roczniki ją otrzymają i na jakich zasadach. Ponadto 19 maja pojawił się projekt poselski, który reguluje tę kwestię. Wcześniejsze emerytury mają wrócić od września 2024.

Trwa głosowanie...

Czy powinny wrócić wcześniejsze emerytury dla nauczycieli?

Matura i egzamin ósmoklasisty 2023

W maju uczniowie przystąpili do matury w nowej formule (dla uczniów, będących w systemie 8+4). Równolegle odbyła się też matura w formule 2015 – dla absolwentów techników. W tym roku po przerwie powróciły egzaminy ustne. Uczeń, by zdać maturę, musiał uzyskać przynajmniej 30 proc. z egzaminów pisemnych obowiązkowych. Taki sam próg punktowy obowiązywał w przypadku egzaminów ustnych. Poza tym trzeba było przystąpić do minimum jednego rozszerzenia.

Wyniki matur uczniowie poznają 7 lipca 2023 roku. Wówczas trzeba je wprowadzić do systemu rekrutacji na studia. Maturzyści, którym nie powiodło się na egzaminie, mogą przystąpić do matury poprawkowej. Tegoroczna matura była określana przez zdających w dużej mierze jako łatwa.

Podobnie było z egzaminem ósmoklasisty, do którego uczniowie przystąpili w terminie 23-25 maja (język polski, matematyka, język angielski). Jego wyniki zostaną ogłoszone 3 lipca 2023 roku. Przypominamy, że w przypadku tego egzaminu nie obowiązuje próg punktowy, warto jednak osiągnąć wysoki wynik, ponieważ liczy się on w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Rok szkolny 2023/2024 przyniesie duże zmiany?

Zmiany w oświacie będą także w roku szkolnym 2023/2024, który rozpocznie się od września. W szkołach pojawi się kolejny nowy przedmiot. Podstawy przedsiębiorczości zostaną zastąpione przez biznes i zarządzanie. Uczniowie klas czwartych otrzymają darmowe laptopy pomocne w nauce. Ponadto zajdą zmiany w zakresie podstaw programowych przedmiotów: język polski, język łaciński oraz technika.

Zobacz zmiany w roku szkolnym 2023/2024:

Co czeka uczniów w roku szkolnym 2023/2024?

Zmiany od roku szkolnego 2023/2024. Nowy przedmiot i darmowe...

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koniec roku szkolnego 2022/2023. Co się wydarzyło w minionych miesiącach? Nowy przedmiot, zmiany w zawodzie nauczyciela i inna matura - Strefa Edukacji

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska