Poczta Polska weryfikuje, czy Polacy wywiązują się z obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Portal wirtualnemedia.pl poinformował, że niektórzy nie regulują należności. Tylko w trzech pierwszych kwartałach 2022 roku wszczęto postępowania egzekucyjne w oparciu o 39 765 tytułów wykonawczych wystawionych w związku z nieuiszczoną opłatą abonamentową za używanie odbiornika.
A przepisy regulujące kwestię abonamentu RTV są opisane w ustawie o opłatach abonamentowych. Zapisano w niej, że każdy kto zakupi odbiornik radiowy lub telewizyjny ma obowiązek jego rejestracji w ciągu 14 dni. Dotyczy to zarówno gospodarstw domowych, jak i właścicieli firm.
W 2022 roku za odbiornik radiowy trzeba było zapłacić 7,50 zł miesięcznie, a za radiowo telewizyjny 24,50 zł. Od 2023 roku stawki te ulegną zmianie.
Tyle będzie kosztować Abonament RTV w 2023 roku
Od stycznia 2023 roku stawki za abonament RTV prezentują się następująco:
- opłata za odbiornik radiowy - 8,70 zł
- opłata za odbiornik telewizyjny lub radiowo-telewizyjny - 27,30 zł
Kara za nie uiszczenie opłaty wynosi trzydziestokrotność miesięcznego abonamentu. Za niezarejestrowany telewizor możemy zapłacić zatem 819 złotych mandatu.
Ścigane są głównie dwie grupy:
- ci, którzy kiedyś zarejestrowali sprzęt, ale przestali płacić abonament,
- ci, którzy nigdy nie zarejestrowali urządzeń RTV.
Kontrolerzy mogą zapukać do twoich drzwi i sprawdzić, czy opłacasz abonament RTV. Najłatwiej namierzyć pierwszą grupę. Bo są zarejestrowani w systemie i nie ponoszą opłaty. Mogą nawet od lat nie używać radia czy telewizora, ale nadal naliczane im są opłaty i odsetki. Wprawdzie mogą wyrejestrować sprzęt, lecz po spłacie zaległości.
Pamiętajmy, że istnieje także szeroka lista osób, które nie muszą opłacać abonamentu. Sprawdź, czy jesteś na liście zwolnionych. Szczegóły w naszej galerii.
