Korzystający z DW nr 548 Stolno-Wąbrzeźno mają wielkie problemy

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Monika Smól
Monika Smól
Zaktualizowano 
Józefkowo w powiecie wąbrzeskim - tak wygląda przejazd drogą wojewódzką nr 548: kurz,przez który wpada się w dziury i od którego aż rośliny w odległości kilku metrów są białe - wskazuje nasz Czytelnik
Józefkowo w powiecie wąbrzeskim - tak wygląda przejazd drogą wojewódzką nr 548: kurz,przez który wpada się w dziury i od którego aż rośliny w odległości kilku metrów są białe - wskazuje nasz Czytelnik Nadesłane/Czytelnik
- Przez ubiegłe dwa lata była rozbudowa DW548 Stolno-Wąbrzeźno - mówi Czytelnik. - Wiosną tego roku inwestor rozwiązał umowę z wykonawcą i nas mieszkańców z 30 km drogi pozostawiono bez pomocy. Co na to w ZDW w Bydgoszczy?

Według Czytelnika, na wielu odcinkach wyłożony jest kamień wapienny, są głębokie rowy oraz niezabezpieczone wykopy.

- Luźny kamień na jezdni, odkryte studzienki melioracyjne i jakieś kable - wymienia mieszkaniec. - Droga jest bardzo często uczęszczana, ponieważ jest droga dojazdową do autostrady A1 - węzła Lisewo. Pod wpływem dużego ruchu z tego kamienia tworzą się tumany kurzu. Od wiosny nie możemy nawet otworzyć okien, a na podwórko nie możemy wyjść. Pisaliśmy pismo do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy o całej tej sytuacji oraz o tej kurzawie, ale odpisali, że będą polewać wodą. Niestety, były to tylko puste obietnice. Na drugie pismo, które wysłaliśmy - już nie odpisali. Bardzo prosimy o pomoc.

Gminy niewiele mogą, bo to nie ich droga, a wojewódzka

W gminie Płużnica twierdzą, że pomagają mieszkańcom w trudnej sytuacji.

- Staramy się pomagać - mówi Waldemar Juda, kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej i Inwestycji w Urzędzie Gminy w Płużnicy. - Na bieżąco przekazujemy wszystkie sprawy od mieszkańców gminy do osoby, która jest wyznaczona w Zarządzie Dróg Wojewódzkich do nadzorowania tej inwestycji. Jeśli proszą o bezpośredni kontakt do tej osoby, też go przekazujemy. Za nadzór odnośnie przebudowy drogi Stolno-Wąbrzeźno odpowiedzialna jest inspektor Katarzyna Błażek. Do niej osoby z urzędu gminy przekazały od czasu spotkań z marszałkiem organizowanych w maju i czerwcu zgłoszenia od kilkunastu osób. Najczęściej dotyczyły problemów powstałych podczas remontu ze zjazdami - zbyt wąskimi dla pojazdów rolniczych lub ciężarówek w przypadku prowadzonej działalności gospodarczej - czy z problemami z zasypanymi urządzeniami melioracyjnymi. Wybrana w przetargu firma dba o oznakowanie i stan nawierzchni drogi, m.in. wyrównuje nawierzchnię. Jednak w kwestii polewania, należy kontaktować się z Katarzyną Błażek.

- Temat polewania drogi był poruszany na etapie spotkań z marszałkiem i dyrektorem wydziału departamentu infrastruktury i transportu urzędu marszałkowskiego - mówi Waldemar Juda. - Sugerowano, by przykryć te odcinki z kruszywa jakimś bitumem, by nie było kurzu. „Pomorska” była na spotkaniu z marszałkiem Piotrem Całbeckim w Czaplach. Mówił z delegacją, że województwa nie stać na przykrycie drogi choć do czasu zakończenia remontu.

W ZDW w Bydgoszczy przypominają, że odstąpili od umowy z firmą Trakcja PRKiI, która od maja 2017 roku, a więc przez prawie dwa lata, wykonała zaledwie 31 proc. zakresu robót.

W gminie Lisewo też mają problemy

Także Jakub Kochowicz, wójt gminy Lisewo przyznaje, że przekazuje sygnały od mieszkańców do ZDW. A gdy o to proszą - namiar na osobę odpowiedzialną za nadzór nad nią.

- Tych sygnałów jest trochę, ludzie skarżą się na ubytki w drodze, na wahadło- światła w Kornatowie - mówi Jakub Kochowicz. - Ja sam nie jeżdżę przez Cepno i Stolno, bo się nie da. Może fizycznie się da, ale nie bez konsekwencji dla samochodu.
Wójt przyznaje, że rozumie, że trzeba przygotować wielki przetarg, a to wymaga czasu. - Możliwe, że coś się tam ruszy wiosną, ale to bardzo optymistyczny wariant - nie kryje wójt.

Długie przygotowania do przetargu

- Wykonawca nie realizował robót zgodnie z harmonogramem, przerwał prace i mimo kilkukrotnych wezwań nie wznowił ich - podkreśla Michał Sitarek, rzecznik prasowy ZDW w Bydgoszczy. - Samorząd województwa nie mógł zaakceptować tej sytuacji, skutkującej znacznym wydłużeniem czasu utrudnień dla kierowców i mieszkańców. Stąd odstąpienie od umowy i konieczność przygotowań do nowego przetargu. Wyboru nowego wykonawcy musimy dokonać w oparciu o ustawę o zamówieniach publicznych, która szczegółowo określa szereg niezbędnych działań do ponownego ogłoszenia przetargu. To czasochłonny etap zadania. Zakończyliśmy inwentaryzację placu budowy, czyli obecnego stanu tej drogi i pracujemy nad aktualizacją dokumentacji - w tym szeregu uzgodnień. Przygotowujemy specyfikację istotnych warunków zamówienia, a kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu.

Przebudowa DW 548 to największa inwestycja na drogach wojewódzkich.

- Przebudujemy ją w oparciu o najlepsze standardy - uspokaja Michał Sitarek. - W ramach inwestycji jezdnia zostanie wzmocniona i otrzyma szerokość 7 metrów. Wzdłuż całej drogi zbudujemy drogę rowerową. W ramach zadania powstaną też ronda, nowe skrzyżowania, oświetlone przejścia dla pieszych, parkingi, miejsca do kontroli tirów - wagi i stanu technicznego. Podpisaliśmy umowę na roboty interwencyjne na drodze wojewódzkiej nr 548. Wykonawca zaczął już pierwsze prace, takie jak: naprawa zjazdów, skarp, zabezpieczenie studni, poprawa przejezdności oraz zraszanie nawierzchni z kruszyw. Jeśli utrzyma się bezdeszczowa pogoda kontynuowane będzie zraszanie odcinków tej drogi, co uwzględnia zawarta umowa. Żadna korespondencja nie pozostaje w naszej jednostce bez odpowiedzi. Zapis o zraszaniu drogi w umowie z firmą wykonującą roboty interwencyjne wprowadziliśmy uwzględniając uwagi mieszkańców.

polecane: FLESZ: Zmiana w logowaniu na konto. Uwaga na oszustów.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 20

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gosc1

Dnia 18.09. o godz 16.15 emisja programu Interwencja Telewizji Polsat wsprawie uciazliwosci na DW 548 Wabrzezno-Stolno.

G
Gosc 434
11 września, 22:30, Gosc 111:

Damy rade sobie z ZDW. Po telewizji Polsat powiadomiony juz Minister Infrastruktury. Ta droga bedzie sławna na calą Polskie.

12 września, 09:28, Gość:

Polskie to Ty masz obywatelstwo.

To przyjdz pomieszkac z 2 dni chociazby na te odcinki co jest polozony kamien wapienny to zobaczysz jak fajnie jest!!!!!!!!!!!!!!

G
Gość
11 września, 22:30, Gosc 111:

Damy rade sobie z ZDW. Po telewizji Polsat powiadomiony juz Minister Infrastruktury. Ta droga bedzie sławna na calą Polskie.

Polskie to Ty masz obywatelstwo.

G
Gosc nnn

To zapraszamy Pana Rzecznika ZDW na tą droge to udowodnimy Panu że po 1. Zjazdy nie sa naprawione. Po 2. Studzienki sa zabezpieczone w sposob smieszny (znakami drogowymi albo kawałkami spruchnialych płyt wiorowych) po 3. Glebokie rowy (najglebszy ma 4,30) nie sa zabezpieczone na warunki zimowe po 4. Zadnego zraszania kamienia nie bylo i nie ma. Po 5 kable od swiatlowodu leżą od wiosny odkryte.

G
Gosc 1
11 września, 07:41, Mieszkaniec:

Scenariusz jest taki: projekt być może zgodzi się przeprojektować budowę drogi. Na to potrzeba czasu i konkretnej kaski (około 800 000,00 zeta?).

Potem przetarg (wiosna 2020). Nie ma zainteresowanych budową dróg. Powód gwałtowny wzrost cen materiałów - asfalt 70%, mieszanka betonowa 30%, stal około 40%. Zbyt duże ryzyko. Do tego brak pracowników. Więc albo nikt nie złoży ofert na jeden z 3 odcinków, albo oferta będzie wysoka, że przetarg unieważnią, kolejne przetargi się nie powiodą, bo inwestorzy nie mają tyle środków. Nic nie będzie lepiej. Oczywiście nikt nie poniesie żadnych konsekwencji. A to Polska właśnie. Może pozew zbiorowy i darmowy serwis zawieszenia co roku?

Projektant sie zgodzil ale dopiero na koniec kwietnia przyszlego roku i chce za to 800 000zl.

G
Gosc 444

Dzisiaj jade do mechanika wykupic długoterminowy pakiet wymiany zawieszenia. Hehe Bo z zapędem ZDW to moze znajdą wykonawce za 3 lub 4 lata. Jak oczywiscie ktos bedzie chciał ten burdel.

G
Gosc 111

Damy rade sobie z ZDW. Po telewizji Polsat powiadomiony juz Minister Infrastruktury. Ta droga bedzie sławna na calą Polskie.

G
Gosc 112

Oczywiście że bedzie zbiorowy pozew od mieszkańcow. A my z Gazety Pomorskiej dowiadujemy sie ze jest powołana jakas Pani do skarg na tą rozjeb... droge. A podobno ZDW o wszystkim mieszkańców informuje. Sami oni sie pogrążają. BRAWO ZDW

G
Gość

Życie w takich warunkach to im należy się rekompensata za warunki szkodliwe.Zbiorowy pozew zrobić

G
Gość

Jak się patrzy na te wszystkie drogi autostrady, ekspresowe gdzie wykonawcy też poschodzili z budów to boję się co dalej z naszą drogą. Coś złego dzieje się w Polsce. Ważniejsze stało się rozdawanie pieniędzy a nie budowa dróg. Taki mamy klimat...

G
GOSC 222

No dzisiejszy dzien mi sie podoba. Az milo popatrzec jak praca wre w Józefkowie na tej drodze. Czyzby to moc Polsatu czy zbieg okolicznosci.

G
Gosc 777

Dnia 12 wrzesnia o godz 16 zapraszamy do Józefkowa na spotkanie z Telewizja Polsat.

G
GOSC 676

To dlaczego na spotkaniu w Czaplach obiecali zakrycie tego kamienia wapiennego. A teraz z wszystkiego sie wycofują.

G
Gosc 454

W zeszłym tygodniu czyscili rowy w Józefkowie zeby woda mogla przeplywac. Ale ja sie pytam jaki to ma sens jak rury przepustowe pod wjazdami sa zasypane. To jak ta woda przeplynie? Chyba ze dostanie nóg i przejdzie przez wjazdy. To jest marnowanie publicznych pieniędzy. Zamiast tego to by zrobili obiecane wylanie masa bitumiczna te kamienie wapienne.

G
Gosc 12

Wabrzezno- bo to są Unijne przepisy.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3