W Kujawsko-Pomorskiem w ciągu roku liczba wierzycieli, którzy przekazali dane dłużników do Krajowego Rejestru Długów wzrosła o ponad 16 procent, to szósta pozycja w kraju - wylicza Karolina Gazda Wojszwiłło z KRD.
Rekordzista z województwa zalega na ponad 4 mln zł. - Jest mężczyzną - zdradza Kornelia Hendżak z KRD. - Pośród 10 najbardziej zadłużonych mieszkańców regionu jest sześciu mężczyzn. 65 procent wszystkich konsumentów dopisanych do KRD to właśnie oni.
Przeczytaj również: Najmłodsi dłużnicy. 18-latek z Kujawsko-Pomorskiego jest zadłużony na 21 tys.zł!
Dbaj o swój wizerunek
- Większość zadłużonych to konsumenci - podaje Edyta Szymczak, prezes Rejestru Dłużników ERIF BIG. - Tuż za nimi są przedsiębiorcy. Co ciekawe, rośnie zainteresowanie dopisywaniem informacji pozytywnej, dzięki której każdy może budować swoją pozytywną historię płatniczą.
- Konsument, który w terminie reguluje wszystkie rachunki i świadomie buduje swoją historię płatniczą jest wyjątkowo atrakcyjny dla banków czy firm pożyczkowych - mówi Adam Łącki, prezes KRD. - Dobrze, aby każdy z nas miał możliwość zajrzenia w swoją przeszłość płatniczą i naprawienia błędów, nawet tych, o których nie pamięta.
"Sprawdzić się" można raz na pół roku bezpłatnie - zarówno w KRD, ERIF BIG, jak i w BIG InfoMonitorze.
Zobacz też: Kredyt na Wielkanoc może być sporym kłopotem po świętach
Na co uważać
- Przed świętami bierzemy najwięcej małych kredytów gotówkowych - podaje Paweł Majtkowski, główny analityk Expandera. - Sezon już się zaczyna. Uważajmy, nie zawsze świąteczne kredyty są promocyjne. Porównujmy oferty, by wybrać najtańszą. Nie decydujmy się na pierwszą lepszą. Sprawdzajmy raty w kilku bankach - można też skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Ważna jest wysokość prowizji i oprocentowanie rzeczywiste. Dokładnie sprawdźmy wszystkie ubezpieczenia dołączane do kredytu, a także czy są obowiązkowe (podnoszą one koszty). Warto iść do banku, a nie brać pożyczki w supermarkecie - często są tam droższe. Nie załatwiajmy kredytu w biegu, dajmy sobie na to kilka dni.
- Jestem przeciwny zasadzie "zastaw się, a postaw się" - żadnych kredytów, niech każdy robi święta, na jakie go stać, a nie wchodzi z długami w nowy rok - napisał na Strefie Biznesu pan Miłosz. - Gdy chcę spełnić marzenia dzieci - zbieram przez cały rok. Rzuciłem palenie - zamiast płacić za fajki, odkładałem. Święta będą na bogato, bo sam na nie zaoszczędziłem.
Czytaj e-wydanie »