Oszczędność popłaci
Kruszwica jest kolejną gminą w naszym regionie, objętą kompleksową modernizacją oświetlenia ulicznego i drogowego. Burmistrz Tadeusz Gawrysiak podpisał umowę z Grupą Energetyczną Enea SA w Poznaniu.
- Nowe rozwiązania techniczne, stosowane od blisko 15 lat w Polsce, gwarantują lepsze parametry świetlne, a także, co bardzo istotne, przynoszą oszczędności w kosztach zużycia prądu - od 35 do 60 procent - stwierdził Krzysztof Grabski z Biura Projektowania i Wdrożeń Energooszczędnych Systemów Oświetlenia "Licht-Projekt .
- Z naszego budżetu na utrzymanie i konserwację oświetlenia przeznaczamy prawie milion złotych rocznie. A ponieważ inwestycja będzie spłacana wyłącznie za zaoszczędzone pieniądze, i to w ciągu sześciu lat, od zakończenia robót, zatem przedsięwzięcie ma duże znaczenie dla finansów gminy - dodaje włodarz Kruszwicy.
Zapanuje jasność
Zgodnie z umową, prace modernizacyjne rozpoczną się z początkiem kwietnia. I potrwają do końca sierpnia br.
- Do wymiany przeznaczamy około 1400 punktów świetlnych - z rtęciowych na sodowe, a więc energooszczędne i lepiej oświetlające ulice.. Żarówki 250 i 150-watowe zastąpią, łącznie z oprawkami, żarówki sodowe o mocy 75 i 150 wat. Dodatkowo, po uwzględnieniu postulatów sołtysów, zostanie zainstalowanych 71 punktów świetlnych - informuje Mirosław Ziółkowski, podinspektor ds. gospodarki komunalnej i robót publicznych Urzędu Miejskiego.
Sygnał radiowy da znak
Poza wysokimi parametrami technicznymi, użytkowymi i fotometrycznymi, rozwiązania, jakie zastosuje się w kruszwickiej gminie, będą się różnić od wdrożonych w innych gminach powiatów inowrocławskiego i mogileńskiego.
Otóż włączenie i wyłączenie oświetlenia będzie się odbywać o jednakowej godzinie na podstawie sygnału radiowego, emitowanego ze stacji w Solcu Kujawskim.