Z ulgi skorzystać mogą honorowi dawcy krwi, czyli osoby, które oddały bezpłatnie krew i zostały zarejestrowane w stacji krwiodawstwa. Aby z skorzystać z odliczenia muszą one posiadać dokument, z którego wynika wartość krwi przyjętej przez stację krwiodawstwa - zwykle jest to książeczka krwiodawcy.
Odliczenia przysługują zarówno osobom pracującym na etacie i rozliczającym się z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT 36 i PIT 37), jak i osobom rozliczający się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (w zeznaniu PIT-28).
Wysokość ulgi obliczamy mnożąc ilość faktycznie oddanej honorowo krwi, krwinek lub osocza przez 130 złotych za litr. Otrzymaną kwotę odejmujemy od dochodu, jednocześnie zmniejszając podstawę opodatkowania. A niższa podstawa opodatkowania oznacza niższy podatek w rozliczeniu rocznym.
Odliczenia z tytułu oddania krwi można dokonać w zeznaniu podatkowym PIT-37, PIT-36 lub PIT-28. Korzystając z ulgi dla honorowych krwiodawców, należy dodatkowo wypełnić i dołączyć do zeznania załącznik PIT/O, w którym wykazuje się kwotę odliczenia w ramach darowizny krwi (pozycje 13, 14) oraz dane obdarowanego w części D załącznika. W przypadku tej ulgi, obdarowanym jest stacja krwiodawstwa, w której podatnik oddał krew.
Ulga dla krwiodawców to formalnie ulga z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa. Trzeba jednak pamiętać, że odliczenie z tytułu honorowego krwiodawstwa łącznie z pozostałymi darowiznami - na przykład na cele kultu religijnego oraz na cele pożytku publicznego - nie może przekroczyć 6 procent dochodu rocznego podatnika.