Najstarsza wzmianka historyczna pochodzi z 1489 r. Majątek ziemski należał do rodziny Zakrzewskich, a później Niemojewskich. W roku 1720 kupił go Joachim Modliński. Krzywosądz znajdował się w rękach tej rodziny do początku XX w.
W 1883 r. wieś liczyła 290 mieszkańców. Stał tu murowany dwór Modlińskich - obecnie plebania. Kilka zagród chłopskich, dom wójta gminy Sędzin, karczma i szkoła oraz kościół. Nie jest znana data powstania parafii. Pierwszy kościół, drewniany, przetrwał do początków XVII w. Nawrócony na katolicyzm Stanisław Zakrzewski zbudował nową świątynię, która przetrwała do 1788 r. Ale przez lata ulega zniszczeniu, tak że groziło zamknięcie kościoła i zniesienie parafii. Całkiem nowy kościół, drewniany, z dębowych bali, wybudowali w 1863 r. Józef i Ludwika Modlińscy i tę świątynię możemy podziwiać do dziś.
Szczególnym momentem w historii Krzywosądzy było powstanie styczniowe. Właśnie tu, 19 lutego 1863 r., doszło do jednej z wielu bitew pomiędzy oddziałem powstańczym gen. Ludwika Mierosławskiego i kolumną wojsk rosyjskich pod dowództwem płk. Jurija Iwanowicza Szyldera-Szuld nera. Po kilku godzinach walki Polacy zmuszeni zostali do odwrotu.
Czytaj e-wydanie »