Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto jest najważniejszy w państwie, województwie i gminie? Będziecie zaskoczeni. Łatwo o pomyłkę

xawi
Kolejność honorowa ważności stanowiska nie została umieszczona w żadnym akcie prawnym
Kolejność honorowa ważności stanowiska nie została umieszczona w żadnym akcie prawnym Aneta Zurek / Polska Press
Kogo powitać na uroczystości i w jakiej kolejności? Czy prezes PZPN jest ważniejszy od posła? Nic tak nie obrusza dygnitarza jak nieprawidłowa kolejność.

Zasady pierwszeństwa i hierarchii nazywa się precedencją. Już w Starożytności potrzebne było ustalenie starszeństwa urzędów i dygnitarzy państwa w ceremoniach dworskich: udziału w procesji monarszej, kolejności podpisywania dokumentów, ogłaszania przybycia przed oblicze władcy, zasiadania i wstawania od stołu.

Reguły ustalono we Wiedniu

W dyplomacji jej podstawę określa protokół dyplomatyczny. Oparty jest on obecnie na konwencji wiedeńskiej ONZ z 1961 roku i obejmuje m.in. kolejności powitania, zabierania głosu czy zajmowania miejsc podczas oficjalnych spotkań z udziałem władz państwowych i samorządowych.
Po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej, Polska zaczęła tworzyć swój protokół dyplomatyczny. Kluczowymi postaciami zaangażowanymi w ten proces byli Stefan Przeździecki i Karol Bertoni, którzy opierali się na europejskich wzorcach protokołu, wzbogaconych o elementy kultury narodowej.
Po wojnie władze komunistyczne przejęły dużą część protokołu z czasów II Rzeczypospolitej pozostały widoczne.

Głowa marszałka

Choć mogłoby się wydawać, że po 1989 roku sprawy precedencji zostanie uregulowana raz na zawsze, to jednak do tej pory nie została zamknięta w jednym akcie prawnym. Ta obowiązująca od 1990 roku jest wynikiem rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Jednak przez ostatnie lata przeszła wiele zmian.

Podstawą jest jednak konstytucja, więc Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jako najwyższy reprezentant i gwarant władzy państwowej zajmuje czołowe miejsce. Kolejne miejsca zajmują marszałek Sejmu, marszałek Senatu, prezes Rady Ministrów oraz szefowie instytucji sądowych, co odzwierciedlać ma trójpodział władzy.

W kościele i w teatrze

W Kościele katolickim precedencja jest ściśle związana z rangą duchownych i hierarchią kościelną. Hierarchia ta wyznacza zasady podczas liturgii, celebracji sakramentów czy obrzędów, co odzwierciedla miejsce i funkcję każdego duchownego w strukturze kościoła.
W polskiej kulturze istnieje również wyraźne uporządkowanie zasad precedencji w sztuce, zwłaszcza teatrze i muzyce. W teatrze, status aktorów determinuje kolejność przedstawień postaci, a w muzyce – hierarchia partii muzycznych w orkiestrze.
W życiu społecznym i biznesowym również pojawiają się sytuacje, gdzie precedencja odgrywa istotną rolę. Podczas spotkań, bankietów czy innych uroczystości, ustalona hierarchia decyduje o kolejności przemawiania, zajmowania miejsc czy powitania gości. To odzwierciedla szacunek, status i rolę każdego uczestnika wydarzenia.

W GALERII znajdziesz dokładną kolejność dla wszystkich rodzajów władzy

W tekście wykorzystano sejmowe opracowanie prawne Dobromira Dziewaluka.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska