Ubezpieczony, który w okresie orzeczonej niezdolności do pracy wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystując zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z jego celem, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.
Przepisy ustawy nie zawierają definicji "pracy zarobkowej", której wykonywanie powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego.Jednakże Sąd Najwyższy w wyroku z 5 kwietnia 2005 roku stwierdził, że jest to każda aktywność zmierzająca do osiągnięcia zarobku w tym pozarolnicza działalność gospodarcza.
Zarówno ZUS, jak i płatnicy składek (w tym pracodawcy) zgłaszający do ubezpieczenia chorobowego ponad 20 ubezpieczonych mają prawo do kontroli ubezpieczonych przebywających na zwolnieniach lekarskich. Mogą oni przede wszystkim sprawdzić, czy ubezpieczony w okresie orzeczonej niezdolności do pracy nie wykonuje pracy zarobkowej, a także czy nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego celem.
Prawo do zasiłku chorobowego można utracić nie tylko w przypadku nieprawidłowego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego. Może to nastapić również w wypadku dokonania przez ZUS kontroli czasowej niezdolności do pracy. Taką kontrolę wykonują lekarze orzecznicy ZUS. Mogą oni w tym celu przeprowadzić badanie lekarskie ubezpieczonego, skierować go na badania specjalistyczne do lekarza konsultanta.
Czytaj e-wydanie »