Ku wspólnej Europie - rozmowa "Pomorskiej" z Adamem Filipskim
Rozmawiała BARBARA ZYBAJŁO

- Po raz dziewiąty "Talent" będzie gościł młodych muzyków z Białorusi i Ukrainy. Kogo zobaczymy?
- Nasz festiwal od dwóch lat ma stałe hasło - "Z muzyką ku wspólnej Europie", bo liczymy, ze Ukraina i Białoruś także wejdą do Unii. W tym roku gościć będziemy dwa zespoły taneczne - "Białe Skrzydła" z Mołodeczna na Białorusi i "Orchidea" z z Sambora na Ukrainie, a także kwartet wokalny "Switanok" - także z Sambora oraz zespół wokalny "Gratia" z Drohobycza.
- Gdzie odbędą się koncerty?
- W Cekcynie galowy 25 lipca o 16.00 w Gminnym Ośrodku Kultury i 24 lipca o 17.00 w amfiteatrze w Koronowie.
- W tym roku tradycyjnie warsztaty?
- Właśnie nie, w tym roku warsztatów nie będzie, ale za to odbędzie się wieczór polsko-ukraińsko-białoruski, na którym młodzi młodym zaprezentują się inaczej niż na koncercie galowym.
- Gdzie zakwaterujecie gości?
- 70 osób, które do nas przyjedzie, zamieszka w szkole. jak co roku pójdą też do rodzin, głównie z kręgu naszego zespołu "Campanella", ale nie tylko.
- Trudno było zdobyć fundusze na organizację?
- W tym roku bardzo trudno. Pieniądze mamy z projektów, pisaliśmy ich kilka i myślę, że naprawdę bardzo dobrych, ale nie wszystkie przeszły. O środki coraz trudniej, a pieniądze potrzebne są głównie na transport i wyżywienie. Chcemy pokazać naszym gościom Sopot i morze, którego tak im brakuje i nasze okolice. Nie będziemy ich zamęczać propozycjami, bo czasu mało.
- Organizatorem imprezy jest oczywiście stowarzyszenie "Talent". Ktoś was wspomógł?
- Współorganizatorami są Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, starostwo tucholskie, Urząd Gminy w Cekcynie, Spółdzielcza grupa Bankowa i Bank Spółdzielczy w Koronowie.