Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwiaty miały ogromne znaczenie już w starożytności

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Gdy otrzymujemy kwiaty, towarzyszą nam emocje - mówi Ewa Frąckowiak, florystka
Gdy otrzymujemy kwiaty, towarzyszą nam emocje - mówi Ewa Frąckowiak, florystka Jarosław Pruss
Już w starożytności przypisywano im wielkie znaczenie. Były symbolem miłości i zdrady. Dziś coraz rzadziej są obecne w naszym życiu.

Kwiaty wydają nam się nieodzowne na ślubach, rodzinnych uroczystościach, przy okazji różnych świąt. - I na tym właściwie się kończy dziś zainteresowanie kwiatami - mówi Ewa Frąckowiak, florystka z Bydgoszczy. - Kupuje je coraz mniej osób. Dlaczego? Bo większość z nich uważa, że to zwykłe wyrzucanie pieniędzy.

Przeczytaj także:

Pielęgnacja kwiatów. Kilka porad florystki na ten temat


Zamiast nich na imieniny czy urodziny dajemy więc czekoladki, alkohole, różne dodatki do ubrań. Chcemy być praktyczni i oszczędni. - Kryzys daje znać o sobie w kwiaciarniach - dodaje Ewa Frąckowiak. - O wręczaniu kwiatów bez okazji nie ma już właściwie mowy.

Kwiaty coraz rzadziej zamawiamy nawet na śluby. Narzeczeni życzą sobie, aby zamiast nich przynieść zabawki dla podopiecznych domu dziecka czy karmę dla zwierząt ze schroniska. Albo "zamawiają" u gości kupony totolotka. Co chwilę pojawia się nowa moda.

Na wieczność

Tymczasem zwyczaj obdarowywania się kwiatami towarzyszy człowiekowi od niepamiętnych czasów. - W Egipcie, Mezopotamii, Indiach, Japonii w o- kolicach życiodajnych rzek uprawiano rośliny i tworzono z nich dekoracje - opowiada Henryk Kołcon, wiceprezes zarządu bydgoskiego oddziału Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa. - Rośliny umieszczano w grobowcach, bo uważano, że umilą one wieczne życie tym, którzy odeszli. Poprzez składanie kwiatów oddawano cześć bogom, hołd zmarłym, wyrażano uznanie władcom i zwycięzcom. W miejscach kultu religijnego sadzono kwiaty. Na ścianach pałaców oraz świątyń ma- lowano kwiaty i rośliny, ozdabiano w ten sposób księgi.
Pierwsze kompozycje tworzone były z samych główek i pojedynczych płatków oraz pojedynczych gałązek i liści.

- W starożytnym Rzymie istniały wytwórnie dekoracji z róż, którymi przystajano stoły. W Grecji zdobiono kwiatami posągi bogów - wyjaśnia Henryk Kołcon. - Od VI wieku w Chinach i Japonii datuje się rozwój sztuki układania kwiatów o nazwie "ikebana", co można przetłumaczyć jako "utrzymani przy życiu".
- W tej sztuce dużą rolę przywiązywano do znaczenia poszczególnych kwiatów. Na przykład bambus oznaczał przyjaźń, chryzantema żywotność, peonia zdrowie i radość - wyjaśnia dalej Henryk Kołcon. -
Nie bez znaczenia była faza rozwoju rośliny. Najbardziej pożądane w kompozycjach były na wpół rozwinięte kwiaty oraz świeże liście, które niosą nadzieję na rozkwit życia.

W miarę jak rozwijała się sztuka układania kwiatów i zwyczaj ich wręczania, znaczenia nabierały pojedyncze kwiaty, ich liczba w bukiecie oraz dobór w kompozycji. W ten sposób narodziła się mowa kwiatów, dziś również nieco już zapomniana.

Zgodnie z tradycją

Choć znaczenie kwiatów zmieniało się przez lata, niezmienna pozostała symbolika kolorów. Kolor czerwony oznacza miłość i uczucie, różowy szczerą przyjaźń i przywiązanie, biały - niewinność i szlachetny zamiar, żółty zazdrość, a niebieski wierność. Kwiaty jasne to symbol kobiecości, ciemne - męskości.

- Większość klientów jest dość zachowawcza, jeśli chodzi o wybór kwiatów - mówi Ewa Frąckowiak. - Na przykład, panny młode niechętnie eksperymentują z bukietami. Wolą, aby były to tradycyjne kulki, bukiety spływające niż torebka z kwiatów czy wachlarz. Wybierają róże, także goździki, kalie. Kolorystyka jest umiarkowana. Butonierki dla panów są przygotowywane z takich samych kwiatów jak bukiet panny młodej.

Zdarzają się jednak nietypowe zamówienia. - Pewien chłopak kupił w mojej kwiaciarni kilkaset róż dla swojej dziewczyny. Poprosił też o płatki róż, aby rozsypać je na drodze prowadzącej do domu. Postanowił się w ten sposób oświadczyć - opowiada Ewa Frąckowiak. - Oświadczyny, bardzo romantyczne, zostały przyjęte i na długo zapadły obojgu w pamięć. Czy byłoby tak samo, gdyby przyniósł czekoladki? Wręczanie kwiatów wiąże się z emocjami, których nie wywoła najdroższy nawet prezent. Takie chwile nas wzruszają, przynoszą radość.

- Jeśli coś trudno wyrazić słowami, można to zrobić wręczając kwiaty - przekonuje Henryk Kołcon. - Mogą to być najpiękniejsze wyznania w życiu.

Symbolika kwiatów

Róża
- czerwona - namiętna miłość i szczęście
- biała - czystość, melancholia
- różowa- miłość sentymentalna
- żółta - zazdrość, zdrada
Tulipan
- żółty - beznadziejna miłość
- czerwony- wyznanie miłości
Chryzantema
- czerwona - miłość namiętna
- żółta - miłość bez wzajemności
Goździk
- czerwony - podziw
- żółty - pogarda
- biały - niewinność i słodycz
Gerbera - wyraz sympatii
Konwalia - pokora i nieśmiałość
Lewkonia - stałość uczuć


Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!



Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska