Najwcześniej zakwita ciemiernik biały - jego kwiaty pojawiają się w styczniu i w lutym, podczas kilkudniowego ocieplenia, i utrzymują się do kwietnia. To zimozielona bylina tworząca szerokie kępy. W naturze rośnie w Alpach, Apeninach i na Bałkanach, więc trudne warunki wegetacji nie są jej obce. Kwiaty tworzy białe, na długich szypułkach. Ciemiernik najlepiej rośnie na glebie przepuszczalnej, wapiennej, w miejscu półcienistym, osłoniętym i ciepłym. Dobrze się czuje pod koronami drzew. Może pozostawać na jednym miejscu przez wiele lat.
Trujący wawrzynek
Na przełomie stycznia i lutego kwiatkami obsypują się oczary. Centra ogrodnicze mają w ofercie kilka gatunków i odmian, kwitnących na żółto, pomarańczowo, czerwono. Jeśli po zakwitnięciu nie wystąpią silne mrozy, kwiaty oczarów utrzymują się długo, do marca. Oczary są niestety drogie, ponieważ trudno je rozmnożyć. Krzewy osiągają nawet 4 metry wysokości. Wymagają stanowiska słonecznego lub półcienistego. Młode rośliny są wrażliwe na mróz i trzeba je okrywać. Z wiekiem nabierają odporności. Oczary sadzimy na wilgotnych glebach.
Kilka dni po oczarach zakwita wawrzynek wilczełyko. Ten krajowy krzew tworzy fioletoworóżowe, silnie pachnące kwiaty, pięknie wyglądające na tle śniegu, zanim jeszcze rozwiną się liście. Trzeba jednak pamiętać, że wawrzynek to krzew silnie trujący, a szczególnie niebezpieczne są jego koralowe owoce. Jeśli mamy dzieci, powinniśmy je zniszczyć, zanim dojrzeją. Wawrzynek wymaga zasobnej, wilgotnej gleby, stanowiska półcienistego lub zacienionego, osłoniętego od wiatru. Nie lubi cięcia i przesadzania. Jest całkowicie odporny na mróz.
Oprócz drzew i krzewów na przedwiośniu zakwitają byliny drobnocebulowe: krokusy, przebiśniegi, śnieżyce, cebulice.
Waniliowy zapach kaliny
Rzadko sadzonym krzewem jest kalina wonna. Zakwita pod koniec lutego lub na początku marca, a jej rurkowate drobne kwiatki mają odcień bladego różu. Ładnie pachną, podobnie do wanilii, ale nie warto ścinać pędów do wazonu - w mieszkaniu nie wytrzymają nawet kilku godzin, a ścięte w pękach nie rozwiną się. Kalina preferuje stanowiska osłonięte, słoneczne i półcieniste.
W tym samym czasie co kalina zakwita wrzosiec czerwony. To niska, zimozielona krzewinka, która musi być uprawiana na kwaśniej glebie. Lubi miejsca zaciszne, osłonięte, najlepiej wygląda posadzony w dużych grupach. Trochę przemarza w okresach silnych mrozów. Różowe kwiatki wrzośca rozwijają się już od stycznia, często pod śniegiem. Z czasem przybierają barwę karmazynową.
Owoce i kwiaty
Na dużych działkach można posadzić leszczynę pospolitą, która oprócz owoców dostarczy nam na przedwiośniu wspaniałego widoku, kiedy jej pędy pokryją się żółtymi baziami. Leszczyna lubi gleby lekkie, przewiewne i zasadowe.
W tym samym terminie co leszczyna zakwita dereń jadalny, a najpóźniej - wierzba iwa, bardzo oryginalne drzewo o zwisłym pokroju. Srebrzyste kotki mogą się pojawić nawet w lutym, w okresie ocieplenia. Wierzby są mało wymagające - potrzebują jedynie wody i słońca. Silne wiosenne cięcie (po kwitnieniu) sprawia, że na drzewku pojawia się wiele młodych pędów, które zakwitną następnej wiosny.