Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwitnący balkon

Malwa
Rośliny ozdobne pięknie się rozrosną tylko  wtedy, kiedy zapewnimy im właściwe warunki  wegetacji i odpowiednie nawożenie
Rośliny ozdobne pięknie się rozrosną tylko wtedy, kiedy zapewnimy im właściwe warunki wegetacji i odpowiednie nawożenie Burda Polska
Nasz balkon będzie wyglądał wspaniale tylko wtedy, gdy rośliny kupimy w renomowanych firmach, najlepiej w gospodarstwach ogrodniczych. Przechowywane przez zimę i mnożone domowymi sposobami pelargonie, petunie, werbeny nigdy nie będą tak obficie kwitły, jak wyhodowane przez profesjonalistów.

     Przy zakupie należy dokładnie obejrzeć rośliny. Powinny mieć zwarty pokrój, zdrowe, dobrze wybarwione liście i kwiaty (zaschnięte, z plamami dyskwalifikują towar). Trzeba też sprawdzić, czy nie stały się stołówką dla szkodników. Każdy egzemplarz surfinii czy cascadii powinien mieć etykietę licencyjną.
     Rośliny będą zdobić nasz balkon do jesieni tylko wtedy, gdy zapewnimy im optymalne warunki. Inne gatunki przeznaczone są na stanowiska nasłonecznione (pelargonia, surfinia, petunia, werbena, aksamitka, sanwitalia, portulaka, szałwia, nasturcja, żeniszek, złocień krzewiasty, oleander), inne na cieniste (niecierpek, fuksja, pantofelnik, kobea, lobelia, paprocie, serduszka, begonie, starzec popielnik).
     Pojemniki
     
Jeśli do tegorocznych nasadzeń chcemy użyć starych skrzynek, trzeba je dokładnie oczyścić i odkazić, np. wrzątkiem. Gdy kupujemy nowe skrzynki i doniczki, należy ich wielkość dopasować do roślin, które zamierzamy posadzić. Popularne plastikowe "korytka", które różnią się tylko kolorem i długością, wystarczają dla większości roślin. Jednak mocno rozrastające się surfinie czy pelargonie bluszczolistne wolą głębsze i szersze skrzynki drewniane. Podobnie złocienie - powinniśmy im zapewnić więcej miejsca. Skrzynki i doniczki muszą być dobrze umocowane, żeby podczas wiatru nie spadły komuś na głowę.
     Jeśli na balkonie chcemy posadzić lub posiać pnącza, wcześniej musimy kupić podpory. Sklepy ogrodnicze oferują drewniane, bambusowe lub plastikowe podpórki o różnych kształtach i wielkościach.
     Podłoże
     
Ziemia dla roślin balkonowych musi być świeża (zeszłoroczną wyrzucamy), żyzna, próchniczna, odkażona i odpowiednio oznakowana. Doskonałe podłoża oferują firmy COMPO oraz KRONEN - ziemia dla kwiatów balkonowych została wzbogacona iłem głębinowym, który dobrze utrzymuje wilgoć i ma wyższe wartości odżywcze.
     Na rynku jest też Terra Osmocote - gotowe podłoże dla kwiatów balkonowych firmy SOLARIS. Producent zapewnia, że wolno działający nawóz w tym podłożu wystarczy na 5-6 miesięcy i w tym czasie nie trzeba dodatkowo dokarmiać roślin. Ale z doświadczenia wynika, że jednak nawożenie, choć w mniejszych dawkach, jest potrzebne, a już konieczne wtedy, gdy na balkonie rosną surfinie czy miniaturowe petunie. Podłoże to zawiera też mineralny akumulator i stabilizator wilgoci, dzięki czemu nie przesycha tak szybko, jak podłoża standardowe.
     Przed wypełnieniem skrzynek ziemią trzeba zadbać o dobry drenaż. Można zastosować gruboziarnisty żwir i piasek, ale lepiej wyłożyć pojemniki specjalnymi wkładkami, które wchłaniają i utrzymują duże ilości wody.
     Nawozy
     
Jeśli stosujemy standardowe podłoże, warto jeszcze przed posadzeniem roślin zaopatrzyć się w nawozy. Wiele firm (w tym POKON, Zielony Dom, Ekor) oferuje nawozy wolno działające, które można zastosować raz na kilka miesięcy. Bardziej pracowitym ogrodnikom amatorom polecane są płynne lub granulowane nawozy mineralne, wieloskładnikowe. Specjalnych nawozów doczekały się surfinie, pelargonie i begonie. Rośliny trzeba nimi podlewać często (surfinie co 2 dni, pelargonie raz w tygodniu), ale efekty są znakomite.
     Nie możemy też zapominać o systematycznym podlewaniu roślin. W czasie upałów trzeba to robić dwukrotnie - rano i wieczorem, odstaną wodą.
     Natomiast podczas urlopu nie musimy prosić sąsiada o podlewanie roślin. Możemy kupić automatyczną konewkę (zbiornik wody, sączki, pompka) lub podobne urządzenie działające na zasadzie grawitacji. Cena - od 20 do 300 zł.
     Ochrona roślin
     
Podczas podlewania warto sprawdzać, czy wśród liści nie kryją się szkodniki i czy na roślinach nie widać jakiś podejrzanych plam.
     Gdy zauważymy pierwsze szkodniki, łatwo się ich pozbędziemy usuwając zaatakowany fragment pędu. Jeśli jest ich dużo, trzeba zastosować zwalczanie chemiczne. Większość szkodników występujących na roślinach balkonowych zwalcza Provado (w tabletkach i w aerozolu), Tarcznik (w tabletkach), Biosept, Bioczos i Promanal.
     Dużym zagrożeniem dla roślin są też choroby grzybowe. Najczęściej atakuje mączniak prawdziwy (biały nalot na liściach), którego zwalczamy stosując Baymat (w aerozolu), Saprol lub Siarkol extra.
     Środki chemiczne należy stosować zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska