Mistrzostwa lekkoatletów w wieku 16-19 lat to doskonały przegląd uzdolnionej młodzieży i polskich nadziei na przyszłe sukcesy w najważniejszych imprezach seniorów z igrzyskami olimpijskimi na czele.
Tym bardziej cieszy, że dwa bydgoskie kluby zgarnęły dość pokaźną pulę medali, a większość lekkoatletów biła swoje rekordy życiowe. Dorobek Zawiszy to siedem medali (złoty, trzy srebrne, trzy brązowe), w tym cztery w juniorach (trzy srebrne i brązowy) i trzy w juniorach młodszych (złoty i dwa brązowe); dorobek BKS to pięć medali - aż trzy złote, srebrny i brązowy - w tym dwa w juniorach (złoty i srebrny) oraz trzy w juniorach młodszych (dwa złote i brązowy).
Spośród dwunastu medali aż dziewięć do zasługa skoczków obu klubów. BKS wręcz zdominował trójskok, zdobywając w nim aż pięć medali. Mistrzami Polski zostali Agnieszka Wysocka (11,58) w juniorkach młodszych, Łukasz Wróbel (14,86) w juniorach i Damian Szufraida (14,47) w juniorach młodszych. Wicemistrzem kraju juniorów został Damian Otto (14,74), a brązowym medalistą Radosław Kobylarz (14,10).
Dorobek BKS to nie przypadek - w rekordowym 2008 r. sportowcy tego klubu w HMP zdobyli sześć medali (aż cztery złote), a w ubiegłym roku cztery, teraz jest pięć w tym trzy złote. Trener Kazimierz Koszewski to już uznana marka i wysokiej klasy specjalista, szkolący w klubie grupy skocznościowo-szybkościowe. A do tego, medalem swojego podopiecznego w Spale może pochwalić się drugi z trenerów BKS - Daniel Kaźmierczak - prowadzący Radosława Kobylarza, który stanął na najniższym stopniu podium.
Nawet młodziczka była na podium
Również Zawisza posłał do boju wielu debiutantów, którzy spisali się znakomicie. Na najniższym stopniu podium w skoku o tyczce stanęła Kamila Przybyła (3,10), która jest jeszcze młodziczką, startowała poza konkursem, więc medalu nie mogła otrzymać.
Medale otrzymali za to aż czterej inni tyczkarze: mistrzem Polski juniorów młodszych został Mateusz Jerzy (4,60), który ze swoim wynikiem w juniorach młodszych z powodzeniem mógłby już rywalizować w juniorach. Brązowy medal w juniorach młodszych zdobył Karol Pawlik (4,50), a w juniorach Krystian Andrzejewski.
Jak widać - najlepsi tyczkarze Zawiszy - Łukasz Michalski i Paweł Wojciechowski - muszą oglądać się za siebie. Ich trener Roman Dakiniewicz już szlifuje kolejne talenty, które będą gonić swoich nieco starszych kolegów klubowych.
Trzy srebrne i brązowy medal zdobyli w Spale zawodnicy, którzy nie reprezentują skoków. Wicemistrzami Polski zostali Angelika Kalinowska w pchnięciu kulą juniorek (14,16), Tomasz Kluczyński na 200 m juniorów (22,19), Katarzyna Grzesik na 800 m juniorek (2.15,43) oraz Bianka Kuta na 300 m juniorek młodszych (41,11).
Spoza bydgoskich klubów na podium stanął Bartosz Kotłowski (LKS Ostromecko), który zdobył brązowy medal na 1500 m juniorów (4.03,00).
Najważniejsze tegoroczne imprezy dla tych kategorii wiekowych w tym roku to mistrzostwa świata juniorów młodszych we francuskim Lille (6-10 lipca) oraz mistrzostwa Europy juniorów w Tallinie (21-24 lipca).
Czytaj e-wydanie »