Lekkoatletyka. Trzecie złoto i rekord świata Usaina Bolta!

Tomasz Froehlke
Męska sztafeta Polaków 4x400 m wystąpi w sobotnim finale. Ósme i dziewiąte miejsce dla polskich chodziarzy na 50 km.

Ozdobą dnia rekord świata jamajskiej sztafety 4x100 m.

- Wygrałem walkę o życie - cieszył się po przejściu 50 km 27-letni kucharz i ogrodnik Rafał Fedaczyński. Zajął 8. miejsce z wynikiem 3:46.51. Na start w igrzyskach zarabiał w Anglii, gdzie "dorobił się" anemii. - To mój największy sukces w siedemnastoletniej karierze. Nie miałem kłopotów żołądkowych, które w poprzednich zawodach mnie nie omijały. Pomogła mi akupunktura. Przez tydzień nakłuwał mnie igłami lekarz. Mam nadzieję, że ten start odmieni moje życie. Liczę na stypendium, nie wiem w jakiej wysokości, ale może na wegetację wystarczy.
Grzegorz Sudoł był 9. w czasem 3:47.18, a trzeci z Polaków - Artur Brzozowski - został zdyskwalifikowany po 15 kilometrach.

Protest i dezaprobata
Do sobotniego finału (15.05) awansowała sztafeta męska 4x400 m. Marek Plawgo, Piotr Klimczak, Piotr Kędzia i Rafał Wieruszewski w biegu eliminacyjnym zajęli 5. miejsce (3.00,74) i był to ósmy, ostatni wynik premiowany awansem. Na tym samym dystansie Polki Monika Bejnar, Jolanta Wójcik, Anna Jesień i Grażyna Prokopek-Janacek zajęły 6. miejsce i uzyskując 11. czas (3.28,23) nie weszły do finału.

W finale 4x100 m Ewelina Klocek, Daria Korczyńska, Dorota Jędrusińska i Joanna Kocielnik zajęły 6. miejsce, ale zostały zdyskwalifikowane za przekroczenie strefy zmian. Kierownictwo polskiej ekipy złożyło protest. Pomijając ten fakt, sprinterki wyraziły dezaprobatę, co do decyzji trenera Tadeusza Cucha, który - ich zdaniem - dokonał niefortunnej zmiany w składzie sztafety. Zamiast Marty Jeschke, biegnącej w czwartkowym półfinale na ostatniej prostej, w piątek zastąpiła ją Kocielnik, która zbyt szybko uciekła Jędrusińskiej.

Niepowodzenie Jamajek (zgubiły pałeczkę) powetowali ich koledzy. Nesta Carter, Michael Frater, Usain Bolt i Asafa Powell ustanowili rekord świata - 37,10. Dla Bolta był to trzeci rekord świata na igrzyskach po 100 (9,69) i 200 m (19,30).

W finale skoku o tyczce Przemysław Czerwiński zajął 11. miejsce, zaliczając tylko pierwszą wysokość - 5,45 (w drugiej próbie). Trzykrotnie strącił 5,60.

Błońska na dopingu
MKOl odebrał srebro w siedmioboju i wykluczył z igrzysk za doping Ukrainkę Lidię Błońską. Na dyskwalifikacji zyskała Amerykanka Hyleas Fountain, przesuwając się z 3. na 2. pozycję oraz Rosjanka Tatiana Czernowa, która pierwotnie była 4., a wróci z Pekinu z brązem. Karolina Tymińska awansowała z 8. na 7. pozycję, a Kamila Chudzik z 16. na 15.

W sobotę i niedzielę zakończenie rywalizacji. W sobotę zaplanowano siedem finałów od 13.00 - skok wzwyż kobiet, oszczep mężczyzn, 800 m mężczyzn, 1500 m kobiet, 5000 m mężczyzn oraz sztafety 4x400 m kobiet i mężczyzn. Polacy pobiegną tylko w męskiej sztafecie. W niedzielę tylko jedna konkurencja - o 1.30 rozpocznie się bieg maratoński z udziałem Arkadiusza Sowy i Henryka Szosta.