Foucault jako jeden z pierwszych przeprowadził pomiar prędkości światła w powietrzu i w wodzie.
Jego pracy zawdzięczamy takie wynalazki jak pryzmat, fotometr (przyrząd służący do pomiaru jasności obiektów astronomicznych) i żyroskop.
Fizyk ten jako pierwszy empirycznie potwierdził też działanie efektu Coriolisa - pozornego efektu występującego w wewnątrz wirujących układów. Dokonał tego w 1981 roku, wieszając wahadło na budynku Paryskiego Obserwatorium Astronomicznego i wprawiając je w ruch. Po jakimś czasie zaobserwowano wyraźne odchylanie się toru, po którym poruszało się wahadło, w prawo. Efekt ten jest zauważalny tylko wewnątrz układu odniesienia, dlatego np. osoby patrzące na eksperyment spoza Ziemi, a więc niewirujące razem z nią, widziałyby, że wahadło porusza się po linii prostej.
Dzięki temu eksperymentowi dzisiaj możemy określać kierunek wiatru (zgodnie z działaniem siły Coriolisa wiatry wiejące na półkuli północnej mają tendencję do odchylania się w prawo, a na południowej - w lewo), znamy też mechanizm powstawania cyklonów, możemy sprawnie sterować samolotami, jesteśmy w stanie np. obliczać trajektorię lotu rakiet itp.
Foucault zmarł 11 lutego 1868 roku.
Czytaj e-wydanie »