https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Leszek Rodziewicz, inicjator ustanowienia 2 maja Dniem Flagi RP: - Bądźmy dumni z biało-czerwonej. Wywieśmy ją przy domach

Rozmawiała: Aleksandra Pasis
Leszek Rodziewicz, historyk z Wyspy Wolin:-  Nie  znając historii jesteśmy intelektualnymi karłami.
Leszek Rodziewicz, historyk z Wyspy Wolin:- Nie znając historii jesteśmy intelektualnymi karłami. Aleksandra Pasis
- Jak pan ocenia wiedzę Polaków o symbolice barw narodowych? - pytamy historyka z Wyspy Wolin. - Tragicznie! Z całą odpowiedzialnością twierdzę, że 99 procent społeczeństwa nie ma pojęcia o pochodzeniu flagi i co oznaczają biel oraz czerwień. To przerażające, ale taka jest prawda.

- Spotyka się pan z dziećmi i młodzieżą by upowszechniać tę wiedzę. Odwiedził pan m.in. wszystkie szkoły w gminie Grudziądz. Publikuje pan wiele artykułów na temat flagi narodowej. Dlaczego to takie ważne?
- Im więcej wiemy o swoim rodzie, tym więcej w nas dumy. Nie znając historii jesteśmy intelektualnymi karłami. Walczę o przywrócenie barwom narodowym treści historycznej, byśmy z dumą mówili o fladze i godle.

Tak w zeszłym roku obchodziliśmy Święto Flagi w regionie: Tak obchodziliśmy Święto Flagi w regionie [zdjęcia]
- Skąd pochodzą nasze barwy?
- Wywodzą się z dwóch herbów: Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Upowszechniły je Izba Senatorska i Izba Poselska uchwałą z 7 lutego 1831 roku. Jeden z jej zapisów brzmiˆ: "Kokardą narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego to jest kolor biały z czerwonym".

- Dlaczego biel i czerwień?
- Biel pochodzi od bieli Orła będącego godłem Królestwa Polskiego i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Wielkiego Księstwa Litewskiego. A czerwień ponieważ oba godła znajdowały się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Po upadku powstania, przejęte od wojska przez cywilów, stały się symbolem państwa, które chwilowo nie istniało i własnością narodu, który pod tymi barwami walczył o niepodległość. Barwy te połączyły wszystkich Polaków żyjących pod trzema zaborami, wywiezionymi na Sybir, czy będącymi na emigracji.

- Stowarzyszenie Rodu Rodziewiczów, którego jest pan aktywnym członkiem, było inicjatorem ustanowienia Dnia Flagi RP. Dzięki temu dziś obchodzimy go już piętnasty raz. Dlaczego świętujemy akurat 2 maja?
- To nie przypadek. Właśnie w tym dniu przez kilka dziesięcioleci polska flaga na polskiej ziemi była najbardziej
ściganą flagą świata. Jednocześnie jest to Dzień Polonii i Polaków za granicą. Zależało nam na tym, aby biało-czerwone barwy łączyły Polaków na całym świecie. Zgodnie z preambułą wspomnianej uchwały z 1831 roku.

- Zabiegał pan, by oryginał tego dokumentu sprowadzić do Polski. Udało się?
- Tak. I bardzo się cieszę. Dzięki moim staraniom i wsparciu kancelarii RP zostanie on przywieziony z Paryża. Do wglądu zostanie wyłożony na Zamku Królewskim w Warszawie. Od 3 do 18 maja. Bądźmy dumni. Wywieśmy flagi!

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
G[sv
W dniu 03.05.2015 o 14:57, Gość napisał:

1. maja to święto socjalistów, komunistów i innych lewaków i flagi państwowej się nie wywiesza

1 maja zamienic na dzien bezrobocia,

G
Gość
W dniu 02.05.2015 o 18:42, Gość napisał:

Są dwie sprawy. Jedna to to,że ludzie wstydzą się wywieszać flagę.Najgorsze jest to,że zamiast wywiesić flagi na trzy dni (1,2,3 maja) wywieszają w poszczególne dni, nie wiedząc nawet dlaczego to robią. To jest żenujące.

1. maja to święto socjalistów, komunistów i innych lewaków i flagi państwowej się nie wywiesza

G
GOŚĆ

A w kiblu mogę wywiesić? Albo biegnąc do urzędu pracy, mogę flagą machać, wiwatować

G
Gość
W dniu 02.05.2015 o 23:28, niestety napisał:

Po Polsce już TYLKO flaga została.

Po tobie to już nawet flagi nie ma.

n
niestety

Po Polsce już TYLKO flaga została.

G
Gość
W dniu 02.05.2015 o 19:11, z bloku napisał:

Gdzie mam wywiesić? nawet balkonu nie mam :( PRL-owskie budownictwo.

 

Można w oknie tak jak w Boże Ciało.

z
z bloku

Gdzie mam wywiesić? nawet balkonu nie mam :( PRL-owskie budownictwo.

G
Gość

Są dwie sprawy. Jedna to to,że ludzie wstydzą się wywieszać flagę.

Najgorsze jest to,że zamiast wywiesić flagi na trzy dni (1,2,3 maja) wywieszają w poszczególne dni, nie wiedząc nawet dlaczego to robią. To jest żenujące.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska