Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Likwidacja abonamentu RTV - od kiedy? Padła konkretna data. Oto nowy pomysł na opłatę

OPRAC.:
Mateusz Mazur
Mateusz Mazur
Wideo
od 16 lat
Czy już wkrótce Abonament RTV zostanie zlikwidowany? Takie są plany. Pojawiają się także nowe propozycje na uiszczanie opłaty. Zobacz, co wkrótce może czekać wszystkich Polaków.

Likwidacja Abonamentu RTV - kiedy?

Mimo apeli wiele osób nadal nie opłaca Abonamentu RTV. Pieniądze, które powinni uiszczać właściciele telewizora i radia nie wpływają do państwa. Z problemu zdaje sobie sprawę również Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Polacy nie decydują się na rejestrację swoich odbiorników i to prawdopodobnie doprowadzi do rewolucji. Coraz głośniej mówi się o likwidacji abonamentu RTV.

Zobacz także:Abonament RTV 2024 - zasady opłat i lista zwolnionych. Te osoby nie muszą martwić się opłatami

Głos w tej sprawie zabrał Tadeusz Kowalski, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, który był gościem programu "Newsroom" Wirtualnej Polski.

- Potrzebna jest nowa ustawa ws. finansowania mediów publicznych. Abonament jest martwy - powiedział dla WP.pl Kowalski.

Jak zapowiedział, abonament RTV prawdopodobnie zostanie zlikwidowany, bo obecnie opłaca go zaledwie kilkanaście procent gospodarstw domowych. Może to nastąpić już w przyszłym roku. W zamian ma pojawić się nowa opłata. Jakie są propozycje?

- Są rozważane różne opcje. Jedna z nich to składka audiowizualna, czyli powszechna opłata, która byłaby pobierana od wszystkich płatników PIT, CIT bądź KRUS. To nie byłaby duża opłata, w granicach 8,34 zł miesięcznie, czyli to jest ok. 100 zł rocznie. Ona dawałaby szansę na stworzenie telewizji obywatelskiej. To jest nasz wspólny interes, żebyśmy mieli media, których zawartość nie jest uzależniona od potrzeb rynku reklamowego.- zapowiedział Tadeusz Kowalski w rozmowie z WP.pl.

Abonament RTV 2024 - tyle wyniesie od stycznia 2024

Opublikowano stawki, jakie obowiązują za abonament RTV w 2024 roku. Jak się okazuje, pozostaną one na tym samym poziomie, co w ubiegłym roku. Jeśli będziemy płacić raz w miesiącu, to opłata wyniesie:

  • Opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosi 8,70 zł miesięcznie
  • Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 27,30 zł miesięcznie

Zobacz, ile zapłacisz, jeśli będziesz korzystać ze zniżek. Grafiki z opłatami zamieściliśmy w poniższej galerii.

Wiemy, ile będzie trzeba zapłacić za abonament RTV w 2024 roku. Na stronie Poczty Polskiej przedstawiono stawki wraz ze zniżkami. Oczywiście można korzystać ze zniżek, jeśli będziemy uiszczać opłaty za więcej niż jeden miesiąc. Stawki abonamentu RTV na 2024 rok wraz ze zniżkami znajdziesz na kolejnych stronach ----->

Mamy stawki za abonament RTV - wyliczenia na 2024 rok. Tyle ...

Jeśli w gospodarstwie domowym znajduje się przynajmniej jeden odbiornik radiowy lub telewizyjny, to według przepisów obowiązkowo należy uiszczać opłatę abonamentową. Trzeba jednak pamiętać, że opłata przypada na jedno gospodarstwo, niezależnie ile odbiorników jest w posiadaniu.

Oni są zwolnieni z płacenia Abonamentu RTV - oto lista

O tym, kto nie musi płacić abonamentu RTV mówi nam art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych. Zwolnione są pewne grupy osób, a żeby skorzystać ze zwolnienia trzeba spełnić proste warunki. Potrzebne jest przedstawienie w placówce pocztowej dowodu osobistego i dokumentów, które uprawniają nas do korzystania ze zwolnień. Musimy także złożyć oświadczenie o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnienia.

Kto nie musi płacić abonamentu także w 2024 roku? W naszej galerii publikujemy pełną listę osób. Zobacz, czy jesteś w gronie osób, które unikną opłat od stycznia przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska