Projekt listy leków, które mają być darmowe dla seniorów powyżej 75. roku życia, listy „S”, jak ją nazwano, został opublikowany na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. Znajduje się na niej 1129 różnych medykamentów oraz 68 substancji czynnych, przypisanych do starości i stosowanych w chorobach przewlekłych, m.in. nadciśnieniu tętniczym, niewydolności serca, zakrzepicy, miażdżycy, astmie. Czym się sugerowano opracowując tę listę? Skutecznością i bezpieczeństwem stosowania leku „na podstawie najnowszych rekomendacji klinicznych”, a także dostępnością terapii - informuje Ministerstwo Zdrowia.
Plany ministerstwa zdrowia: - Darmowe leki dla seniorów i finansowanie ubezpieczenia z budżetu.
TVN 24
Zobacz koniecznie: Tyle zarabiają żołnierze, policjanci, prokuratorzy i strażnicy! [stawki]
Na 2016 rok w budżecie zarezerwowano na ten cel 495 mln zł. W Polsce mieszka obecnie około 2,7 mln seniorów po 75. roku życia. Wychodzi więc na to, że do każdego pacjenta w tym wieku podatnicy dopłacą średnio rocznie około 185 zł.
Ile osób skorzysta z darmowych leków w naszym regionie? Jak wynika z danych Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy, w 2015 roku w województwie kujawsko-pomorskim mieszkało dokładnie 137 tys. 737 osób powyżej 75. roku życia. Ta liczba stanowi 6,5 procenta wszystkich mieszkańców regionu.
