
Kopalnia "Babina" przegrała z dużymi kopalniami odkrywkowymi, które w tym czasie powstawały w Polsce
Na początku lat 70. XX wieku produkcja węgla brunatnego w kopalni "Babina" stała się mało opłacalna. Dlatego rozpoczęto stopniowe wygaszanie produkcji. Kopalnia "Babina" przegrała z dużymi kopalniami odkrywkowymi, które w tym czasie powstawały w Polsce.
Po zakończeniu wydobycia węgla liczne korytarze i komory zostały zlikwidowane. Puste przestrzenie wyrobisk zawaliły się, a powstałe niecki wypełniły się wodą.
Na terenie Łuku Mużakowa znajduje się dziś ponad 300 powstałych w ten sposób kolorowych jeziorek.
Tak wyglądają kolorowe jeziorka Łuku Mużakowa. Zobacz zdjęcia >>>>

Wszystkie kolorowe jeziorka mają powierzchnię około 770 hektarów
Łączna powierzchnia wszystkich zbiorników wodnych powstałych na terenach pokopalnianych wynosi około 770 hektarów. Utworzyło się dzięki temu wyjątkowe pojezierze antropogeniczne.
Tak wyglądają kolorowe jeziorka Łuku Mużakowa. Zobacz zdjęcia >>>>

Dlaczego jeziorka po byłej kopalni "Babina" są kolorowe?
Wody jeziorek znajdujących się na terenie po byłej kopalni "Babina" są przezroczyste i mają różne kolory. Ich barwy zależą od stopnia zakwaszenia i zawartości związków chemicznych.
Tak wyglądają kolorowe jeziorka Łuku Mużakowa. Zobacz zdjęcia >>>>

Zbiorniki pokopalniane na terenie dawnej kopalni "Babina" są silnie zakwaszone
"Zbiorniki pokopalniane znajdujące się w obszarze dawnej kopalni "Babina" w większości należą do silnie zakwaszonych. Ich pH waha się w granicach od 2,6 do 3,7, podobnie jak soku pomarańczowego lub pomidorowego. Posiadają one również dużą zawartość związków żelaza barwiącego wodę na jasnopomarańczowy kolor. Stężenie związków żelaza dochodzi do 180 g/l. Przyczyną takiego chemizmu wód pokopalnianych jest obecność w ich otoczeniu minerału nazwanego pirytem, który jest związkiem siarki i żelaza" - czytamy na tablicy informacyjnej Geoparku Łuk Mużakowa.
Tak wyglądają kolorowe jeziorka Łuku Mużakowa. Zobacz zdjęcia >>>>