Wszystko za sprawą akcji, którą wspólnie z jedną z toruńskich firm zajmujących się recyklingiem zorganizował Zespół Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych. Wczoraj przed pomieszczeniami w których uczniowie odbywają zajęcia zawodowe, pojawiły się kontenery na elektrośmieci.
- Trzeba pamiętać, że nasza szkoła kształci przyszłych informatyków, elektryków i elektroników, a zatem nasi uczniowie gromadzą taki sprzęt w domach, bo się na nim po prostu uczą - tłumaczy Andrzej Skrzypczyk, dyrektor ZSMEiE w Toruniu. - Nie chcemy, by uczniowie wyrzucali niepotrzebny sprzęt na śmietnik. A dzięki tej akcji mogą legalnie i w sposób przyjazny dla środowiska pozbyć się elektrośmieci.
Od lipca 2005 r. w naszym kraju obowiązuje ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Zgodnie z nią zużytego sprzętu nie można po prostu wyrzucić na śmietnik. Powinien on trafić do firm zajmujących się zbieraniem, przetwarzaniem i unieszkodliwianiem takich urządzeń. Wyrzucając elektrośmieci do śmietnika, stwarzamy zagrożenie dla środowiska naturalnego i zarazem łamiemy prawo. Grozi nam za to grzywna w wysokości od 500 zł do 5 tys zł.
Uczniowie ZSMEiE wykorzystali wczorajszą akcję do uporządkowania mieszkań. Karol, Mateusz i Adam wynieśli z mieszkań łącznie 90 kilogramów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, który zostanie poddany recyklingowi.
- Gdyby nie ta akcja, to pewnie ten sprzęt leżałby jeszcze u nas kolejne kilka lat - przyznają. - Zresztą zostało nam jeszcze trochę tego typu rzeczy w mieszkaniach. Nie byliśmy jednak w stanie wszystkiego spakować do samochodu.
Uczniowie nie tylko przynieśli wczoraj elektrośmieci, ale też pomagali uporządkować szkolne pracownie. - Mieliśmy ogromną ilość zużytego sprzętu - tłumaczy Piotr Kornacki, nauczyciel w ZSMEiE oraz doradca metodyczny przy CKU. - Nasi uczniowie w pracowniach rozkładają takie urządzenia w ramach nauki.
Akcja była bardzo dobrze zorganizowana. Uczniowie podzielili się na grupy - jedni sprawdzali, czy przyniesiony sprzęt działa.
Sprawne urządzenia przydadzą się jeszcze uczniom i szkole. Niesprawne zostały rozmontowane. Jeśli komuś potrzebna była jakaś część, mógł ją sobie zabrać.
Posegregowane elektrośmieci trafiały do specjalnych kontenerów. Nauczyciele wraz z uczniami dokładnie liczyli rzeczy, które zostaną poddane recyklingowi. Za oddanie 5 kilogramów zużytego sprzętu jego właściciel dostawał los. A wśród osób, które oddały wczoraj najwięcej elektrośmieci, zostanie dziś wylosowana trójka szczęśliwców, którzy otrzymają monitory LCD firmy Dell.