Małpia ospa jest chorobą odzwierzęcą, występującą głównie w krajach tropikalnych. Między ludźmi rozprzestrzenia się poprzez bliski kontakt ze śliną lub krwią chorego, a także przez kontakty seksualne.
Małpia ospa w Polsce
Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, cytowane przez portal „ABC Zdrowia”, w sumie od momentu gdy wirus małpiej ospy pojawił się w Europie, tj. 7 maja tego roku, 93 osoby miały podejrzenie zakażenia tą chorobą. 44 z tych osób uzyskało pozytywne wyniki testów.
Pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce odnotowano 10 czerwca. Osoba, która była zakażona wirusem, była leczona w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.
W szpitalu przebywa 16 osób. Dwie zostały hospitalizowane w piątek w województwie wielkopolskim.
Pierwszy przypadek małpiej ospy na Dolnym Śląsku potwierdzono we Wrocławiu 16 lipca. We wtorek informowano, że pacjent czuje się dobrze i wkrótce opuści szpital.
Z kolei w Łodzi potwierdzono trzy przypadki w czwartek.
– Badania potwierdziły wykrycie zakażenia małpia ospą u trzech osób w województwie łódzkim. To trzy pierwsze i jak dotąd jedyne przypadki zakażenia tą choroba u pacjentów w naszym regionie – powiedział Polskiej Agencji Prasowej rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi Zbigniew Solarz.
Źródła: ABC Zdrowia, PAP, Polska Press
mac
