https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Malwina z Bydgoszczy głoduje przed Sejmem, by wesprzeć uchodźców na granicy z Białorusią

Dorota Witt
- Żądamy natychmiastowego zapewnienia pomocy osobom przetrzymywanym na granicy. Żaden człowiek nie jest nielegalny. Ci ludzie tam umierają - ogłosiła w mediach społecznościowych Malwina Chmara, bydgoszczanka, która rozpoczęła strajk głodowy, chcąc okazać wsparcie uchodźcom koczującym na granicy.
- Żądamy natychmiastowego zapewnienia pomocy osobom przetrzymywanym na granicy. Żaden człowiek nie jest nielegalny. Ci ludzie tam umierają - ogłosiła w mediach społecznościowych Malwina Chmara, bydgoszczanka, która rozpoczęła strajk głodowy, chcąc okazać wsparcie uchodźcom koczującym na granicy. Nadesłane
Malwina Chmara z Bydgoszczy ma 16 lat. Od poniedziałkowego poranka prowadzi strajk głodowy, chcąc wesprzeć uchodźców. Nie jest sama. Przed Sejmem zebrała się grupa osób, które nie jedzą nic lub bardzo niewiele. - Żądamy natychmiastowego zapewnienia pomocy osobom przetrzymywanym na granicy. Żaden człowiek nie jest nielegalny. Ci ludzie tam umierają - ogłosiła w mediach społecznościowych.

Zobacz wideo: Pół tysiąca przeszczepień szpiku u dzieci w szpitalu Jurasza w Bydgoszczy

- Uchodźcy i uchodźczynie na białoruskiej granicy też głodują. Potrzebna jest im natychmiastowa pomoc. Nasze wsparcie i solidarność jest ważna! Nie ma naszej zgody na przedmiotowe traktowanie osób uchodźczych i próby zamknięcia nam oczu na dramat, który rozgrywa się na granicy. Dlatego przyjechałam pod Sejm i rozpoczęłam strajk głodowy. Nie robię tym nikomu krzywdy, ale chcę wywrzeć nacisk na polityków, by podjęli działania i przekazali pomoc humanitarną uchodźcom i uchodźczyniom, którzy są na białoruskiej granicy - mówi Malwina Chmara. Dołączyła do grupy, która od kilku dni strajkuje pod Sejmem.

Bydgoszczanka prowadzi strajk głodowy przed Sejmem - by wesprzeć uchodźców

Podkreśla, że strajk jest pokojowy, anarchistyczny. - Nikt go nie organizuje, w każdej chwili dołączyć może każdy - mówi Malwina Chmara. Czuje się dobrze. Cały czas przyjmuje wodę. Nie je nic od poniedziałkowego poranka (6 września).

Liczba protestujących w podobny sposób przed Sejmem dynamicznie się zmienia. Bydgoszczanka nie robi założeń, ile dni potrwa jej strajk.

- Chciałabym, by zakończył się tym, że uchodźcy i uchodźczynie dostaną faktyczną pomoc. Będę strajkować tak długo, jak długo pozwoli mi mój organizm - zapowiada. - Strajkujących doglądają ratownicy medyczni, kiedy stwierdzają, że z daną osobą jest już źle, że jej kondycja znacząco spadła, jej głodówka jest przerywana. Moi rodzice martwią się o mnie, stresują, na pewno woleliby, żebym nie przyjeżdżała do Warszawy, nie strajkowała w ten sposób, ale rozumieją moje wartości, wiedzą, że nie mogę inaczej, mam ich wsparcie.

Sprawę komentuje dla nas poseł Piotr Król z PiS. - Jestem bardzo zaskoczony i zasmucony protestem w takiej formie. Zdrowie i życie jest najcenniejsze, apeluję więc o rozważenie, czy to najwłaściwszy sposób manifestowania swojego punktu widzenia, apeluję też, by nie sugerować się jakimiś propagandowymi informacjami, a spojrzeć na fakty. Mamy do czynienia z grupą ludzi, których na granicę przetransportowują ludzie reżimu Łukaszenki, wykorzystując ich do celów politycznych. Ciężarówka z polska pomocą humanitarną nie została wpuszczona na teren Białorusi, a innej drogi przekazania pomocy ludziom, znajdującym się na terytorium obcego państwa, nie mamy Żyjemy w kraju, w którym mieszka kilkaset tysięcy ludzi, którzy uciekli przed wojną na Ukrainie: w większości są tu legalnie, przeszli całą przewidzianą prawem procedurę, podjęli pracę, funkcjonują w polskim społeczeństwie. Nie możemy zrównywać ich sytuacji z kryzysem wywołanym i podsycanym przez reżim Łukaszenki na białoruskiej granicy.

Kryzys na granicy z Białorusią

  • We wspólnym oświadczeniu premierzy Polski i krajów bałtyckich ocenili, że kryzys na granicach z Białorusią został zaplanowany i systematycznie zorganizowany przez reżim Alaksandra Łukaszenki.
  • W minionym tygodniu UNHCR i Białoruski Czerwony Krzyż drugi raz odwiedziły Afgańczyków znajdujących się na granicy białorusko-polskiej - napisano 1 września w komunikacie prasowym tej agendy ONZ ds. uchodźców.
  • W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej prezydent Andrzej Duda 2 września zdecydował o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w części województw podlaskiego i lubelskiego. Straż graniczna informuje, że codziennie dochodzi do prób nielegalnego przekraczania granicy przez koczujących przy granicy ludzi.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Takich w Bdg jest bardzo wielu, mysla, ze sa wazni, tymczasem wygladaja jak clowny i dobrze, ze tylko mysla, ze maja cos do powiedzenia.
G
Gość
Kolorowe wlosy, komorka, ewentualnie torba z teczowa flaga; typowe niedorostki z powaznie zachwiana psychika.
o
obsewator
To ta Pani walcząca z mową nienawiści samymi bluzgami na innych namawianiem innych do podobnych okrzyków?
l
lpgt
bierz ich do domu tępa [wulgaryzm] ubogacili by cię kulturowo codziennie manto i gwałt
G
Gość
A ta panienka do szkoły nie chodzi? No, chyba że to tzw. "aktywistka". Jak taka chętna niech weźmie sobie ze dwóch "uchodźców do domu. Czemu w tym temacie wyróżniają się nawiedzone panienki i dziennikarki?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska