- Tylko w 2015 roku, w ramach badań przesiewowych, udało się wykryć 65 przedinwazyjnych nowotworów piersi u mieszkanek naszego województwa - informuje dr n. med. Tomasz Mierzwa, kierownik Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy.
Co znaczy rak przedinwazyjny? To postać, która jest praktycznie całkowicie wyleczalna. Dlatego tak cenna jest profilaktyczna mammografia (radiologiczna metoda badania gruczołu piersiowego), którą za darmo i bez skierowania mogą robić kobiety między 50. a 69. rokiem życia. Zaraz pojawi się zapewne pytanie, dlaczego wprowadza się „widełki wiekowe”, skoro rak piersi atakuje np. 30-lat-ki. Prawda, tyle że tzw. pik zachorowań przypada właśnie na wymienione dwie dekady życia. Młodsze i starsze panie też mogą robić mammografię, muszą mieć jednak skierowanie np. od ginekologa.
W kraju średnio 47 kobiet dziennie dowiaduje się, że ma raka piersi. Rocznie ten nowotwór zabija ok. 6 tysięcy Polek.
Profilaktyczną mammografię robi wiele ośrodków w regionie. Najwięcej placówka w bydgoskim Fordonie. W 2015 r. w Zakładzie Profilaktyki i Promocji Zdrowia CO z przesiewowych badań piersi skorzystało 10,5 tysiąca pacjentek.
Z najnowszej publikacji, przygotowanej przez Kujawsko-Pomorski Rejestr Nowotworów, wynika, że przed trzema laty, w regionie, na raka piersi zachorowało 988 kobiet (pierwsza pozycja w nowotworowej statystyce), natomiast zmarło 346 (drugie miejsce na śmiertelnej liście, pierwsze zajmuje rak płuca). W trakcie badań profilaktycznych wykryto 239 przypadków raka piersi.
Dlatego warto skorzystać z zaproszenia na badania, które z okazji Dnia Kobiet organizują wspólnie Centrum Onkologii oraz Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy.
W środę i w czwartek (7 i 8 marca) przed budynkiem KMP (ulica Wojska Polskiego 4F), w godz. 9-16.30, będzie można skontrolować piersi w mammobusie. Organizatorzy zapraszają panie w wieku 50-69 lat, które w ostatnich 24 miesiącach nie wykonywały mammografii. Warto się zarejestrować, dzwoniąc w godz. 7.30-15 pod numer: 52 374 34 01.
Drugi z kobiecych raków, z którym można wygrać, to nowotwór szyjki macicy. Między rokiem 2000 a 2015 spadł z 2. na miejsce 8. w statystyce zachorowań. Znakomitym narzędziem jest cytologia (w badaniach przesiewowych dostępna dla kobiet 25-59 lat, dla pozostałych ze skierowaniem).
- W 2015 roku w naszym ośrodku zrobiliśmy prawie dwa tysiące cytologii - informuje dr Mierzwa. - W tym czasie w całym województwie wykryto 31 nowotworów inwazyjnych i 105 przedinwazyjnych, w ramach badań przesiewowych.
Najpopularniejsze nazwiska w Kujawsko-Pomorskiem [nowe dane]
Wideo: Info z Polski - 1.03.2018