Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

- Mamy najniższe podatki w powiecie chełmińskim! - mówi o gminie Kijewo Królewskie jej wójt, Arkadiusz Stefaniak

Monika Smól
Monika Smól
Projekty planów inwestycyjnych w gminie Kijewo Królewskie
Projekty planów inwestycyjnych w gminie Kijewo Królewskie Nadesłane/Gmina Kijewo Królewskie
- W gminie Kijewo Królewskie mieszkańcy mogą cieszyć się najniższymi podatki od transportu w całym województwie kujawsko-pomorskim! - cieszy się Arkadiusz Stefaniak, wójt gminy Kijewo Królewskie.

Planowane dochody budżetu Gminy Kijewo Królewskie na rok 2024 wynoszą ponad 50 mln zł, w tym m.in.: wpływy z tytułu podatku od nieruchomości od osób prawnych – 2,3 mln zł; od osób fizycznych – 850 tys. zł, a także wpływ podatku z tytułu podatku rolnego sięgnąć ma około 1,6 mln zł.

- Deficyt gminy jest na poziomie zaledwie 1,5 mln złotych! - podkreśla Arkadiusz Stefaniak, wójt gminy Kijewo Królewskie. - Mamy najbliższe podatki w powiecie chełmińskim, choć wzrosły te od osób fizycznych, przedsiębiorców i rolne. Natomiast podatek od transportu mamy najniższy w całym województwie kujawsko-pomorskim. Obniżyliśmy go ile tylko się dało, aby te siły przyszły do nas. Jak ktoś ma kilka samochodów ciężarowych to ma szansę zaoszczędzić kilka tysięcy złotych na podatku. To tym bardziej dostrzegalny i ważny krok, gdy w gminach w okolicy wszędzie podatki od transportu wzrosły.

Dochód z opłaty eksploatacyjnej sięgnąć ma 1 mln zł.

Budżet Gminy Kijewo Królewskie na 2024 rok

Na dochody majątkowe składają się głównie wpływy z tytułu dotacji na finansowanie zadań inwestycyjnych z Programu Rządowy Fundusz Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych - 24 mln złotych.

Chodzi o na następujące zadania:

  • Budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Brzozowie
  • Przebudowa dróg gminnych
  • Budowa Centrum Usług Społecznych w Kijewie Królewskim
  • Pierwszy etap budowy sieci kanalizacyjnej w gminie

Jak mówi wójt gminy Kijewo Królewskie, budowa kanalizacji to krok do tego, aby stworzyć w gminie miejsce do rozwoju, przyciągnąć nowe osoby, które kupią grunty od właścicieli w lepszych cenach.

- To również zachęta dla mieszkańców naszej gminy i okolic do budowania się u nas - wskazuje Arkadiusz Stefaniak.

Ustalony w uchwale budżetowej limit wydatków na 2024 rok wynosi 53,5 mln zł, w tym na inwestycje 31,7 mln zł.

- Oprócz wyżej wymienionych inwestycji z Programu Rządowy Fundusz Polski Ład wykonamy m.in. modernizację energetyczną budynków publicznych, przebudowę infrastruktury rekreacyjnej na terenie gminy - podkreśla Arkadiusz Stefaniak. - Zaplanowaliśmy rewitalizację terenów rekreacyjnych na terenie gminy, takich jak Osada Falocz czy Darfka. Chciałbym, aby osoby wjeżdżające do gminy zwracały uwagę na to, jak u nas jest ładnie, jak zadbane są nasze tereny. Chcę też, aby zagospodarowane zostały parki - są już gotowe projekty rewitalizacji miejsc służących wypoczynkowi, spacerom.

Planowane wydatki bieżące w gminie Kijewo Królewskie na 2024 rok to 21,7 mln zł. Największy udział w wydatkach bieżących to wydatki na oświatę i pomoc społeczną.

- Będziemy również wydatkować środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na ochronę zabytków w wysokości 1,2 mln zł - informuje wójt. - Zadłużenie gminy z tytułu kredytów na początek roku wynosiło niespełna 380 tys. zł. Zostanie spłacone zgodnie z harmonogramem w 2024 roku gmina nie jest zadłużona.

Zobaczcie zdjęcia projektów planowanych inwestycji w Kijewie Królewskim

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska