Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2012. Matematyka, poziom podstawowy [pytania, arkusze, odpowiedzi]

Rozmawiała Ewa Abramczyk-Boguszewska
Matura 2012 - matematyka nie musi być straszna
Matura 2012 - matematyka nie musi być straszna archiwum GP
Dziś przed maturzystami egzamin pisemny z matematyki. Ten przedmiot budzi w uczniach najwięcej emocji. Jak się do niego przygotować?

- Dziś uczniowie zdają pisemną maturę z matematyki. Ten egzamin jest obowiązkowy od trzech lat, tymczasem wciąż budzi wiele emocji. Uczniowie boją się matematyki. Wielu z nich wciąż nie radzi sobie z tym przedmiotem. Z czym maturzyści mają największy kłopot?
- Z rozumowaniem i argumentowaniem. Widać to po analizie wyników próbnej matury, którą przeprowadziliśmy w marcu tego roku w województwie kujawsko-pomorskim. Problemy sprawia młodzieży rozwiązywanie zadań, np. na dowodzenie. Uczniowie zapominają, że trzeba nie tylko umiejętnie posługiwać się twierdzeniami i założeniami, ale należy dojść do wyniku, o którym mówi zadanie. Wykonują operacje, ale nie zamieszczają matematycznego komentarza. Podczas rozwiązywania skomplikowanych długich zadań zapominają o tak prostych sposobach, jak napisanie planu pracy. Pomaga on nam nie zgubić się po drodze. Wystarczą nawet skrótowe zapisy. No i, niestety, uczniowie wciąż popełniają błędy rachunkowe i tracą punkty.

Przedstawcie nam swoich belfrów! Czekamy na zgłoszenia do plebiscytu Belfer Roku 2012

- Od czego zacząć rozwiązywanie zadań?
- Od uważnego przeczytania treści zadania. Ustalenia, czego ono dotyczy. Co jest dane, a czego szukamy, co jest do obliczenia. Wtedy dopiero możemy zastanawiać się, w jaki sposób rozwiązać zadanie. Na napisanie matury z matematyki na poziomie podstawowym uczniowie mają prawie 3 godziny, bo 170 minut. Egzamin na poziomie rozszerzonym to 180 minut. To naprawdę nie jest mało. Jeśli więc ktoś przygotowywał się do matury, potraktował ją poważnie, to powinien sobie poradzić.

- Jak uporać się z egzaminacyjnym stresem?
- Jeśli mamy pustkę w głowie, posiedźmy nawet pół godziny. Spróbujmy się uspokoić, weźmy kilka głębokich oddechów. Zacznijmy od tych zadań, które potrafimy rozwiązać. Potem zabierzmy się za te, które choć we fragmencie umiemy zrobić. Na koniec zostawmy te najtrudniejsze. Pomóżmy sobie robieniem rysunków, które, na przykład w geometrii są wręcz niezbędne. Sprawdzajmy rozwiązania zadań, zastanówmy się, czy uzyskany przez nas wynik jest możliwy. Myślmy, nie spieszmy się, wykorzystujmy maksymalnie czas. A przede wszystkim podejdźmy do egzaminu z pozytywnym nastawieniem i życzmy sobie sukcesu na miarę swoich możliwości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska