Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2012. To będzie prawdziwa rewolucja!

Ewa Abramczyk-Boguszewska [email protected] tel. 52 32 63 213
Na razie nie wiadomo, czy wszystkie proponowane na maturze zmiany wejdą w życie. Obecnie MEN pracuje nad ich opracowaniem
Na razie nie wiadomo, czy wszystkie proponowane na maturze zmiany wejdą w życie. Obecnie MEN pracuje nad ich opracowaniem www.sxc.hu
Najpierw maturzyści będą zdawać egzamin gimnazjalny według nowych zasad, potem czekają ich zmiany na maturze. Młodzież, która we wrześniu przyszłego roku pójdzie do liceów i techników musi przygotować się na zmiany.

O nowościach na maturze mówi się już od pewnego czasu. Wiążą się one z wejściem w życie nowej podstawy programowej do szkół ponadgimnazjalnych. Zacznie ona obowiązywać od roku szkolnego 2012/2013.

Przeczytaj również: Matura 2011. Podano wyniki. Co czwarty maturzysta oblał egzamin

Będą wybierać

Na razie wiadomo, że inaczej będzie wyglądać cykl kształcenia. Zgodnie z założeniami, uczniowie nie będą już powtarzać tego, czego nauczyli się w gimnazjum. Na przykład, nauka historii w gimnazjum zakończy się na I wojnie światowej, a dalsze dzieje będą już omawiane w liceum. Dzięki temu młodzież ma opanować wiedzę ogólną, a nauczyciele mają zyskać więcej czasu na omówienie zagadnień.

Po uzupełnieniu materiału z gimnazjum, uczeń wybierze od 2 do 4 przedmiotów, których będzie uczył się na poziomie rozszerzonym. Przynajmniej jednym będzie musiała być historia, geografia, biologia, chemia lub fizyka. Materiał z pozostałych opanuje na poziomie podstawowym.

Podwyższyć poziom

W związku ze zmianą zasad kształcenia, inaczej będzie wyglądał egzamin maturalny. Nadal obowiązkowe będą pisemne egzaminy z języka polskiego, matematyki języka obcego (wszystkie na poziomie podstawowym). Na egzaminie pisemnym z języka polskiego młodzież musiałaby się wykazać większymi umiejętnościami formułowania dłuższych wypowiedzi.

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich zaproponowała, aby zmiany objęły maturę z przedmiotów dodatkowych. Młodzież miałaby zdawać obowiązkowo dwa przedmioty na poziomie rozszerzonym. Obecnie może wybrać maksymalnie sześć, ale nie musi. Może je też zdecydować, czy chce je zdawać na poziomie rozszerzonym czy też podstawowym.

Czemu mają służyć te zmiany? Według KRASP podniesieniu poziomu egzaminu maturalnego. Z listy przedmiotów do wyboru miałyby też zniknąć te najmniej popularne takie, jak wiedza o tańcu, język łaciński i kultura antyczna, historia muzyki, historia sztuki i filozofia.

W ten sposób na liście pozostałoby 12 przedmiotów, które zostały podzielone dwie grupy. W pierwszej znalazłyby się: język polski, matematyka, fizyka, chemia, geografia, biologia i historia. Maturzysta musiałby wybrać jeden z nich.W drugiej grupie byłyby pozostałe przedmioty, na przykład języki obce.

Przeczytaj również: Te przedmioty znikną z matury!

Bez prezentacji

Zmiany mają też zostać wprowadzone na maturze ustnej, przede wszystkim z języka polskiego. Obecnie młodzież przygotowuje prezentację na wybrany temat, a następnie omawiają przed komisją.

W założeniu egzamin taki miał nauczyć maturzystów analizowania, samodzielnego myślenia i przypominać miał obronę pracy magisterskiej. W praktyce okazało się, że spora część uczniów kupuje gotowe prace w internecie lub płaci za ich napisanie. Przyznają to w rozmowach także sami uczniowie, którzy mówią, że za kilkadziesiąt złotych można mieć gotową prezentację.

Nowe zasady mają zapobiec takim praktykom. Według propozycji Centralnej Komisji Egzaminacyjnej lepszym rozwiązaniem od prezentacji byłoby losowania pytań. Nie oznaczałoby to jednak powrót do formuły sprzed lat.

Przeczytaj również: Matura. Dopiero na egzaminie wylosują swój temat

Uczeń losowałby podczas egzaminu jeden temat, do omówienia którego musiałby przystąpić po krótkim przygotowaniu do odpowiedzi. Komisja miałaby więc szansę na rzeczywistą rozmowę z uczniem i ocenę jego umiejętności.

Mają rok

Na razie nie wiadomo, czy wszystkie proponowane na maturze zmiany wejdą w życie. Obecnie MEN pracuje nad ich opracowaniem. Czasu nie ma zbyt dużo bo choć pierwszy rocznik maturzystów przystąpi do nowego egzaminu dopiero w 2015, jego zasady muszą być znane wraz z początkiem roku szkolnego 2012/2013.

Przyszłoroczna matura będzie przebiegać według obecnego schematu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska