Wczorajszy, obowiązkowy egzamin z języka polskiego rozpoczął się o godz. 9. Młodzież miała na jego napisanie 170 minut. Do wyboru były dwa tematy. Pierwszy dotyczył "Potopu" Sienkiewicza. Tu młodzież analizowała rozmowę Andrzeja Kmicica z księciem Radziwiłłem i pisała o żołnierskich emocjach bohaterów "Potopu". Drugi - "Wesela" Wyspiańskiego. Maturzyści musieli porównać poglądy Gospodarza i Poety na temat poezji narodowej oraz przedstawić sądy bohaterów o Polakach.
Egzamin maturalny 2014. Język polski - odpowiedzi, pytania, arkusze
W II LO w Bydgoszczy pierwsi uczniowie wychodzili przed godz. 11.30. - Gdy zobaczyliśmy tematy, byliśmy po prostu załamani - mówi Michał Wyrwicki z klasy dwujęzycznej niemieckiej.
- Jestem w klasie humanistycznej, a uważam, że oba tematy były naprawdę trudne - stwierdziła Patrycja Rutecka. - Kinga Kulbaka, koleżanka Patrycji mówi, że nietypowy był test o miłości, w którym należało odpowiedzieć na zadane pytania. Nawiązywał on do Platona. Mariola Chrapkiewicz z LO w Chojnicach wybrała "Wesele". - Z tego tematu było mi łatwiej wybrnąć - mówi.
Mateusz Lewandowski z toruńskiego I LO stwierdził, że tematy wypracowań były bardziej skomplikowane niż tekst do zanalizowania. - Nie spodziewałam się dwóch tak trudnych tekstów - mówiła też Klaudia Rutkowska z tego samego LO. Młodzież z inowrocławskiej "królówki" po wyjściu z sal mówiła o lekkim stresie przed egzaminem. Gdy opadły emocje, Patryk Woźniak i Paulina Kostrzewa dobrze oceniali egzamin.
Łukasz Szalkowski, uczeń Zespołu Szkół Technicznych w Grudziądzu może mówić o prawdziwym szczęściu.- "Potop" przeczytałem cały. Streszczenie "Wesela" czytałem rano przed samym egzaminem!
Mariusz Michna, maturzysta z II LO w Grudziądzu wybrał "Potop". - Zdziwiłem się, że nie było tematu związanego z poezją - dodaje.
- Moja mama denerwuje się bardziej maturą niż ja - mówi z uśmiechem Piotr Kuligowski z Liceum Ziemi Kujawskiej we Włocławku.
- Inaczej niż uczniowie oceniam poziom trudności egzaminu - mówi natomiast Magdalena Kwiatkowska, polonistka z LZK. - Temat z "Wesela" był trudny, oparty o jeden z najbardziej wymagających w interpretacji tekstów. Natomiast temat z "Potopu" był łatwiejszy, skłaniał do charakterystyki postaci i uczuć.
Dziś uczniowie piszą obowiązkową matematykę na poziomie podstawowym. - Jestem w klasie mat.-fiz., więc zupełnie nie denerwuję się egzaminem - dodaje Piotr Miłkowski z LZK.
Czy matura jest potrzebna? źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
Zaśmiecony język polski. źródło: Dzień Dobry TVN/x-news