Matura 2016 PRZECIEKI:
Stres, ogromne nerwy i napięcie, jakie towarzyszą maturzystom przygotowującym się do majowego egzaminu, bardzo chętnie wykorzystują cyberoszuści. Jeśli natrafiliście w sieci na informacje o rzekomych przeciekach tematów maturalnych, arkuszach, które wykradziono podczas transportu z CKE czy pewnych informacjach od hakerów, którym udało się włamać na ich serwery i zdobyć tegoroczne arkusze, nie reagujcie. To wielki przekręt , za który można słono zapłacić. Arkusze maturalne są tajne, ich treść poznamy dopiero w dzień egzaminu.
Matura 2016: Przecieki - gorący towar
Robert Wanic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie, również przestrzega przed tego typu informacjami. - Arkusze CKE są bardzo dobrze chronione. Nie ma najmniejszych szans, aby zadania dostały się do sieci. Tego typu oferty to nic innego jak próba wyłudzenia pieniędzy - podkreśla. Także wielu nauczycieli przestrzega swoich uczniów przed oszustami.
Wanic przypomina, że nawet jeśli doszłoby do prawdziwego przecieku, wtedy egzamin może zostać unieważniony i maturzyści dostaną arkusze z innym zestawem zadań do rozwiązania.
Mimo to chętnych do poszukiwania potencjalnych przecieków nie brakuje. Powstał nawet specjalny profil na jednym z popularnych portali społeczno- ściowych. Maturzystów musimy rozczarować. Również tam nie znajdą konkretnych pytań, jakie mogą pojawić się na maturze 2016. Zaś kiedy skuszą się na ofertę oszustów, najczęściej zamieszczoną w linku pod artykułami na temat matury 2016, i nawet dostaną arkusze, będą to podróbki lub stare zadania z ubiegłych lat. Takie linki celowo podpisywane są imionami. np. Kasia, Mateusz. Ma to uwiarygodnić ich źródło.
Matura 2016: Na czym polega oszustwo z przeciekami?
Jak wyjaśnia Michał Ferdyniok, kierownik laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery, scenariusz stosowany przez oszustów nie jest nowy.
- W tego typu przypadkach oszuści na różne sposoby starają się skłonić internautów do wpisania w formularz numeru telefonu - wyjaśnia, i od razu dodaje.
- Cyberprzestępcy są sprytni. Aby upewnić się, że internauta podał prawdziwy numer wysyłają na niego kod, który należy przepisać do formularza rejestracyjnego. Jeśli ktoś da się na to namówić, poda numer i wpisze kod, wówczas zgadza się z zapisami regulaminu - tłumaczy zasady działania. Dopiero po tym wirtualni oszuści zaczynają realnie sięgać po nasze pieniądze. Bowiem regulamin zazwyczaj napisany jest drobnym drukiem w kolorze przypominającym tło strony internetowej. Znajdziemy w nim zapis, że zgadzamy się na otrzymywanie płatnych smsów.
- W jednym z badanych przez nasze laboratorium przypadków regulamin przewidywał otrzymywanie trzech płatnych smsów w tygodniu o wartości 4,92 złotego każdy. Miesięcznie oszuści zarabiali w ten sposób 59,02 złotych na każdym oszukanym. Co więcej, nie było innego sposobu żeby przestać je otrzymywać, jak wysłanie słowa-komendy na wskazany przez oszustów numer. Usługa smsowa była realizowana przez jedną z hiszpańskich firm - przestrzega Ferdyniok.
Matura 2016: Spróbować zawsze można
„Wyciek arkusza matury z matematyki podstawowej 2016! Pisać! matura2016@ .....“ - tego typu wpis skusił Agnieszkę Molendę, maturzystkę z Katowic. Jednak dziewczyna podeszła do sprawy pomysłowo.
- Matematyka to moja pięta achillesowa, dlatego chciałam spróbować także drogi na skróty. Choć wiedziałam, że raczej nic z tego nie będzie. Nie jestem naiwna, by wierzyć w takie historie. Dlatego kupiłam jednorazową kartę do telefonu i z tego numeru wysłałam SMS - opowiada. - Oczywiście nowych arkuszy nie było, tylko dostęp do materiałów, jakie obowiązywały w ubiegłych latach. Za to nie straciłam dużo pieniędzy, bo zaraz kartę usunęłam - mówi. Przyznaje, że wśród jej kolegów i koleżanek nie ma zbyt wielu chętnych na łatwy dostęp do arkuszy. - Większość z nas wie, że to oszustwo, choć słyszałam też o zwiedzionych maturzystach, który naprawdę mieli nadzieję, że poznają pytania przed egzaminem - podsumowuje.
Matura 2016: Wszystko o maturze w jednym miejscu
Na stronie internetowej serwisu dziennikzachodni.pl/matura znajdziecie mnóstwo informacji na temat zbliżającego się egzaminu maturalnego.
W jednym miejscu zebraliśmy informacje o terminach, przykłady zadań, rozwiązania z lat ubiegłych, zasady, jakie obowiązują zdających czy porady jak się ubrać czy opanować stres. Wykładowcy z Uniwersytetu Śląskiego Maturzystów sprawdzili dla was jakie lektury czy dzieła których autorów pojawiały się najczęściej na maturze z polskiego. Jakie zagadnienia były na historii czy WOS-ie. Na tym nie koniec.
Jeśli chcecie po raz kolejny rozwiązać arkusze z ubiegłych lat, również je tam znajdziecie. Są też najważniejsze informacje o zakresie materiału, jaki obowiązuje uczniów na egzaminach z języka polskiego czy matematyki. Są też przykładowe zadania. Dodatkowo w czasie egzaminów maturalnych na bieżąco będziemy podać najważniejsze informacje, a po ich zakończeniu opublikujemy arkusze, pytania, odpowiedzi, opinie nauczycieli na temat matury z polskiego, matematyki i języka angielskiego.
Matura 2016 - przygotowania last minute oraz informacje
- Matura 2016: Motywacja? Maturzysto, masz ją w sobie [PORADNIK MATURALNY]
- Matura 2016: 10 prostych kroków, by nauka przynosiła oczekiwany skutek [PORADNIK MATURALNY]
- Matura 2016: Naucz się "mapować" swoje myśli. To pomoże w nauce [PORADNIK MATURALNY]
- Matura 2016: zobacz co najczęściej pojawiało się na egzaminie z historii [PORADNIK MATURALNY]
- Matura 2016: zobacz co najczęściej pojawiało się na egzaminie z polskiego [PORADNIK MATURALNY]
- Zmiany na maturze 2016:Nowe uprawnienia dla maturzystów [PORADNIK MATURALNY]Matura 2016: Zapisz się na Szybkie Nocne Powtórki Maturalne. Wolne miejsca jeszcze są