Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2016: Za miesiąc startuje egzamin maturalny [PORADY DLA MATURZYSTÓW]

Katarzyna Domagała-Szymonek
Katarzyna Domagała-Szymonek
Ewa Bensz
Ewa Bensz materiały prywatne
Matura 2016: W środę 4 maja rozpoczynają się w szkołach średnich egzaminy maturalne. To oznacza, że od dzisiaj (4 kwietnia) na przygotowanie się do matury został uczniom równy miesiąc. Rozpoczynamy codzienny cykl artykułów, w których znajdzie podpowiedzi, co zrobić, by nie zmarnować tego czasu. JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO MATURY? CZYTAJ WIĘCEJ

Matura 2016:

Jak przygotować się do matury?

Jak efektywnie wykorzystać ostatni miesiąc do matury? Co powtarzać w pierwszej kolejności? Jak przygotować się do poradzenia sobie ze sporym stresem? W co się ubrać, by dobrze wyglądać na sali egzaminacyjnej? Co ze sobą zabrać? Jak odwołać się od wyniku egzaminu? Poprosiliśmy pedagogów, psychologów, ekspertów od technik nauczania, by odpowiedzieli nam na te i wiele innych pytań dotyczących egzaminu maturalnego.

Kiedy Matura 2016? Harmonogram egzaminów maturalnych [TERMINY]

Ich rady będziemy publikować codziennie, aż do rozpoczęcia egzaminów. Ten dzień przypada na środę 4 maja. Egzaminy zakończą się 27 maja.

Nasz cykl codziennych porad zaczynamy od podpowiedzi Ewy Bensz, pedagoga i nauczycielka akademickiego, trenerki technik pamięciowych i szybkiego czytania, która prowadzi firmę szkoleniową Lucky Mind, jak "przechytrzyć" nasz mózg i ... połączyć wersalkę z traktatem wersalskim i wyobrazić sobie króla stojącego przy płocie.

Matura: Od przyszłego roku maturzyści będą mogli odwołać się od wyniku egzaminu?

Zmęczony mózg

Gdybyśmy mieli porównać mózg do istoty ludzkiej, można by powiedzieć, że jest wybredny… i leniwy. Informacje, które pozostają w naszej pamięci przechodzą bardzo surową selekcję. Mózg działa jak sito. Za każdym razem odpowiada sobie na pytanie, czy nowe informacje są przydatne, ciekawe i użyteczne. Z perspektywy ucznia przygotowującego się do matury, na co najmniej dwa pytania z pewnością odpowie przecząco.

Matura 2016

MATURA BEZ TAJEMNIC. TUTAJ ZNAJDZIESZ KOMPLET INFORMACJI
Matura 2015 PYTANIA + ODPOWIEDZI + ARKUSZE

- Nauka najczęściej kojarzy się z procesem żmudnym i nudnym. Samo podkreślanie najważniejszych faktów nie wystarczy aby urozmaicić i uatrakcyjnić czas spędzony nad książkami. Warto też pamiętać o tym, że nasz mózg zapamiętuje znacznie więcej, niż nam się wydaje - podkreśla pani pedagog. - Problem pojawia się dopiero wtedy, kiedy próbujemy wywołać informacje z pamięci. Przydadzą się do tego podstawowe zasady mnemotechnik – czyli skojarzenia i haki pamięciowe.

Król przy płocie

O wiele łatwiej jest zapamiętać informacje, które nie są całkowicie „świeże” i nowe – bo to wymaga bardziej intensywnej pracy mózgu. Skojarzenia pozwolą na szybsze przyswojenie wiedzy a przy okazji – łatwiejsze wydobycie jej z zasobów pamięci, kiedy nadejdzie taka potrzeba. Ta metoda przydaje się np. w nauce historii – o wiele łatwiej jest połączyć fakty wyobrażając sobie króla, który łokciem opiera się o płot… niż wkuwać na pamięć fakt, że Władysław Łokietek walczył pod Płowcami. - Skojarzenia powinny być bardzo swobodne – przy zapamiętywaniu nazw (np. miejscowości lub wydarzeń) nazwa właściwa i skojarzenie powinny rozpoczynać się na taką samą literę (Płowce – płot, Łokietek – łokieć, Wersal - wersalka) reszta zależy już tylko od wyobraźni - podpowiada Bensz.

Na ostatniej... krzywej

Wiele lat temu badania na ten temat pamięci przeprowadził niemiecki naukowiec Herman Ebbinghaus – w efekcie powstała krzywa zapominania. Uczestnicy badania zostali poproszeniu o zapamiętanie bezsensownych zgłosek. Nie dość, że badani samoczynnie rozpoczęli tworzyć skojarzenia ze słowami które znali, to ich poziom zapamiętania informacji drastycznie spadał w przeciągu 5 dni od momentu uczenia się o 25%. Wskazuje to na konieczność powtarzania przyswajanego materiału w czasie 2-3 dni, dzięki temu więcej informacji pozostanie w pamięci długotrwałej. Pamiętajmy o tym, że w nauce nie ma dróg na skróty. Każda przyswojona wiedza wymaga powtórzenia. Wymaga to jedynie konsekwencji i dobrego planowania – dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Matura 2016: Za miesiąc startuje egzamin maturalny [PORADY DLA MATURZYSTÓW] - Dziennik Zachodni

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska