Dla wielu z uczniów egzamin z "Królowej nauk" jest najtrudniejszy z wszystkich, jakie trzeba napisać na maturze. Inni są jednak zdania, że matura z matematyki wcale nie musi być taka trudna. Ci maturzyści, którzy wychodzili z sali przed czasem mówili że matura podstawowa z matematyki była w tym roku łatwa.
Przykładowe zadania, które zdradzili nam pierwsi uczniowie opuszczający sale egzaminacyjne:
- obliczyć obwód trójkąta mając podane dane: przeciwprostokątną i różnicę między przyprostokątnymi.
- wyliczyć współczynniki funkcji kwadratowej
- obliczyć sinus kąta pomiędzy promieniem a odcinkiem łączącym dwie podstawy walca.
- obliczyć objętość graniastosłupa trójkątnego, mając wysokość i pole powierzchni bocznej.
- rozwiązanie nierówności kwadratowej.
- obliczenie pola trójkąta mając podane dane dotyczące prostej na której leżał jeden bok i punkt prostej, na której leżał drugi bok.
- mając podany zbiór liczb dwucyfrowych, należało obliczyć prawdopodobieństwo trafienia liczby mniejszej niż 40 a podzielonej przez 3.
- były dwa okręgi i prosta, styczna do obu okręgów oraz prosta, która przechodziła przez środki okregów i dwie proste prostopadłe do stycznej pod okręgami. Maturzyści musieli wyliczyć kąty. Jedno z zadań dotyczyło liczenia potęg.
Maturzyści mogli być pewni, że egzamin z matematyki został podzielony na trzy części. W pierwszej znalazły się zadania zamknięte. Do wyboru były cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna. W drugiej grupie były krótkie zadania otwarte, za które maturzysta może otrzymać maksymalnie dwa punkty. Ostatnia grupa to zadania otwarte o rozszerzonej odpowiedzi, które wymagają bardziej rozbudowanych działań.
Do matury z matematyki pozytywnie nastawieni byli Justyna Łukaszewska i Michał Zamuszko. - Powinno pójść nam dobrze - mówią. Optymizmu uczniów o ścisłych umysłach nie podzielają humaniści. - Polski poszedł mi dobrze, ale o matematykę mam obawy - przyznaje Martyna Lenar.
Matura matematyka poziom podstawowy [ZADANIA, ARKUSZE, ODPOWIEDZI 2017]
TUTAJ ARKUSZ I ODPOWIEDZI - MATEMATYKA PODSTAWOWA.