Spis treści
Matura w 2024 i 2025 roku będzie inna? Szef CKE wyjaśnia
W trakcie konferencji, która odbyła się 7 lipca o godz. 11.00 dyrektor CKE opowiedział o tym, jak będzie wyglądała matura w 2024 i 2025 roku.
– W przyszłym roku egzamin maturalny dalej będzie przeprowadzany w dwóch formułach. Z tym, że do formuły 2023 przystąpią absolwenci liceum, ale też technikum i szkoły branżowej. Natomiast co istotne w 2024 roku i egzamin w formule 2023, i w formule 2015 jest przeprowadzany na bazie ograniczonych wymagań podstawy programowej. To jest ostatni taki rok – podkreślił Marcin Smolik.
Zaznaczył też, że od 2025 roku nie obowiązują już wymagania egzaminacyjne, ale wymagania ujęte w podstawie programowej. Poza tym w formule 2023 uczniowie będą zobowiązani uzyskać minimum 30 proc. na egzaminie na poziomie rozszerzonym.
Ile osób zdało maturę w 2023 roku? Zdawalność egzaminu dojrzałości
CKE podała, że maturę zdało 84,4 proc. tegorocznych absolwentów. 11,3 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu. Matury nie zdało 4,3 proc. uczniów. W piątek od rana maturzyści mogą poznać swoje indywidualne wyniki w systemie ZIU.
– Tegoroczne wyniki matur są nieco lepsze niż w poprzednich latach. Widać również, że nie ma zbyt dużych różnic między województwami. Zwłaszcza w nowej formule wyniki między województwami są w miarę porównywalne. Nieco większe są te różnice w przypadku starej matury – przekazał wiceminister.
Znamy średnie wyniki matur 2023 z poszczególnych przedmiotów...
Na stronie CKE widniejszą już szczegółowe informacje na temat średnich wyników matur i analizie dotyczące tego, jak poszedł egzamin dojrzałości w 2023 roku.
Uczniowie, którym nie udało się zdać matury z jednego przedmiotu obowiązkowego mogą przystąpić do egzaminu poprawkowego 22 sierpnia (egzamin pisemny) lub 21 sierpnia (egzamin ustny).
Źródło:
