Tutaj sugerowane odpowiedzi z języka polskiego.
Sugerowane odpowiedzi z matematyki. Oficjalne od czwartku na stronie Operonu.
MATURA PRÓBNA 2016/2017 - TUTAJ ODPOWIEDZI, TEMATY, ZDJĘCIA
Na naszej stronie nie będzie brakować też arkuszy, odpowiedzi, wideo, a także waszych opinii po zakończeniu pisania testu. Bądźcie z nami. Dołączajcie też do wydarzenia na Facebooku: >> tutaj <<
Próbny egzamin maturalny odbędzie się w dniach 22–25 listopada, jednocześnie we wszystkich szkołach! Próbna Matura z Operonem to coroczny projekt, w ramach którego jest organizowany próbny egzamin maturalny dla uczniów liceów i techników w całej Polsce. Arkusze egzaminacyjne oraz płyty CD są opracowywane przez doświadczonych egzaminatorów, dzięki czemu umożliwiają rzetelne sprawdzenie wiedzy i przygotowanie do realiów prawdziwego egzaminu dojrzałości. Aby egzamin przebiegał bez zakłóceń, a wszyscy uczniowie mieli równe szanse na diagnozę, we wszystkich szkołach w Polsce rozpoczyna się on tego samego dnia i o tej samej godzinie.
Matura Próbna z Operonem 2016/2017 [przecieki, tematy]
W tym roku w akcji weźmie udział około 170 tysięcy uczniów z całej Polski. - Myślę, że tak duże zainteresowanie zawdzięczamy kilku nowościom, które pojawiły się w projekcie. Przede wszystkim raporty z wynikami dla klas zostaną uzupełnione o plan powtórzeniowy. Będzie on zawierał dodatkowe zadania odpowiadające tym obszarom, które w danej klasie wypadły najsłabiej. Dzięki temu przygotowania do matury państwowej będą jeszcze skuteczniejsze i kompleksowe – dodaje Agata Kierzkowska.
Anna Zalewska: - Reforma edukacji jest tak przemyślana, żeby nikomu nie przyszło do głowy cofanie jej.
Matura próbna z Operonem 2016 rozpocznie się we wtorek od egzaminu z języka polskiego. Od godz. 9 maturzyści będą pisać część podstawową. Na rozwiązanie zadań będą mieli 170 minut. Następnie, o godz. 14 rozpocznie się próbna matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Ten egzamin potrwa 180 minut. W kolejnym dniu maturzyści będą zmagać się z matematyką - środa 23 listopada. Podział egzaminów na podstawę i rozszerzenie jest taki sam, jak w przypadku języka polskiego. W trzecim dniu - czwartek 24 listopada - próbnej matury z Operonem zdający sprawdzą się z języka obcego. Egzamin na poziomie podstawowym rozpocznie się o godz. 9 rano. Uczniowie na rozwiązanie zadań będą mieli 120 minut. Po przerwie, punktualnie o godz. 14 przyjdzie czas na rozszerzenie. Na udzielenie odpowiedzi w tej części będą mieli 150 minut. Ostatni dzień - piątek 25 listopada - to egzamin z wybranego przedmiotu dodatkowego. Rozpocznie się on o godz. 9 i potrwa 180 minut.
Matura Próbna 2016/2017 z Operonem [HARMONOGRAM]
Matura Próbna z Operonem z Języka Polskiego - 22 listopada
- 9:00 - Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym (170 minut)
- 11:50–14:00 – przerwa
- 14:00 – Egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym (180 minut)
Matura Próbna z Operonem z Matematyki - 23 listopada
- 09:00 – Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym (170 minut)
- 11:50–14:00 – przerwa
- 14:00 – Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym (180 minut)
Matura Próbna z Operonem - Język obcy - 24 listopada
09:00 – Egzamin z języka obcego na poziomie podstawowym (120 minut)
11:00–14:00 – przerwa
14:00 – Egzamin z języka obcego na poziomie rozszerzonym (150 minut)
Matura Próbna z Operonem - przedmioty dodatkowe - 25 listopada
- 09:00 – Egzamin z przedmiotów dodatkowych (180 minut)
https://pomorska.pl/matura-probna-z-operonem-20162017-polski-matematyka-angielski/ar/11431497
Matura Próbna 2016/2017 z Operonem [TEMATY, PRZECIEKI]
Najlepiej przypomnieć sobie bohaterów, główne wątki i intencje autorów lektur, które zostały oznaczone gwiazdką i tym samym znalazły się w podstawowym kanonie. Dobrze jest także powtórzyć cechy epok, w których powstały. Maturzyści, nawet wybudzeni w środku nocy, powinni umieć przybliżyć historie zawarte m.in. w "Lalce" Bolesława Prusa, "Zbrodni i Karze" Fiodora Dostojewskiego, "Makbecie" i "Hamlecie" Williama Szekspira, "Jądrze ciemności" Josepha Conrada,"Dziadach" Adama Mickiewicza, "Chłopach" Władysława Reymonta, "Imieniu róży" Umberta Eco i "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego.
Do tego warto również wiedzieć co nieco o twórczości Jana Kasprowicza, Stefana Żeromskiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Bruno Schulza, Bolesława Leśmiana, Cypriana Norwida, Juliusza Słowackiego i Jarosława Iwaszkiewicza.
Dobrze jest również "odkurzyć" wiedzę dotyczącą pisania krótkich i długich form wypowiedzi. Twórcy arkuszy upodobali sobie zwłaszcza rozprawkę.
W internecie roi się od stron oferujących informacje o przeciekach. Niektórzy twierdzą, że znają nawet konkretne zadania, pytania, czy tematy wypracowań. Jednak nie dajcie się nabrać! Z pewnością w sieci nie znajdziecie konkretnych pytań ani przecieków maturalnych. Jeśli natraficie na strony, które twierdzą, że je podają - pod żadnym pozorem się na nich nie rejestrujcie ani nie wysyłajcie sms-ów. Za tym stoją najczęściej zwykli naciągacze, żerujący na czyjejś naiwności.
Zresztą przed wam próbna matura. Sprawdźcie swoją faktyczną wiedzę ;)
(AIP)