Tutaj sugerowane odpowiedzi z języka polskiego.
Sugerowane odpowiedzi z matematyki. Oficjalne od czwartku na stronie Operonu.
Na maturze, oprócz przedmiotów obowiązkowych, uczniowie muszą także przystąpić do egzaminu z jednego, wybranego przedmiotu. Piszą go na poziomie rozszerzonym. Uzyskany wynik nie ma wpływu na fakt zdania matury. Większość maturzystów przywiązuje jednak do niego wagę, ponieważ jest on uwzględniany podczas rekrutacji na studia.
Wczoraj młodzież mogła sprawdzić swoją wiedzę m.in. z historii. Do tego egzaminu przystąpił Michał Niklas z I LO w Grudziądzu. - Wrażenia? Jak najbardziej pozytywne. Stopień trudności był wysoki, ale byłem dobrze przygotowany i oceniam, że poszło mi dość dobrze. Sądzę, że taki sprawdzian przed majową maturą jest jak najbardziej zasadny.
Karolina Pawełczyk, również z grudziądzkiej „jedynki” pisała biologię.
- Uważam, że dobrze mi poszło - mówi. - Zadania raczej mnie nie zaskoczyły. Uczyłam się systematycznie od pierwszej klasy, więc nie musiałam jakoś szczególnie teraz się przygotowywać. Poza tym też na lekcjach powtarzamy materiał.
Biologia należała do najczęściej wybieranych przedmiotów w VI LO w Bydgoszczy. - Nasi uczniowie pisali również chemię, matematykę i fizykę, choć tę ostatnią nieco rzadziej - mówi Adrian Sajna, wicedyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bydgoszczy. - Mamy sześć klas maturalnych i wszystkie przystępowały do próbnej matury.
Maciej Meler, uczeń III f matematyczno-informatycznej w „szóstce” pisał rozszerzenie z matematyki. - Moim zdaniem, egzamin był bardzo trudny - mówi. - Niektóre zagadnienia, jak np. rachunek prawdopodobieństwa nie były jeszcze omawiane i dlatego nie dało się zrobić wszystkich zadań. Poziom podstawowy z matematyki nie sprawił mi żadnych problemów, ale niektóre pytania były podchwytliwe. Przyjemnie i bez problemów pisało się język angielski, zarówno podstawę, jak i rozszerzenie. Generalnie uważam, że takie próbne egzaminy bardzo się przydają. Ten był na tyle wcześnie, że jeszcze zdążę doszkolić się do matury.
Próbne egzaminy trwały cztery dni, a zorganizowało je Wydawnictwo Operon. Uczniowie sprawdzali swoją wiedzę z języka polskiego, matematyki, języków obcych oraz wybranych przedmiotów. Na poziomie rozszerzonym młodzież najczęściej pisała język polski, matematykę, geografię, biologię i chemię. Zdecydowana większość wybrała język angielski. W województwie kujawsko-pomorskim do egzaminów przystąpiło 9615 uczniów.
OFICJALNE ODPOWIEDZI NA STRONIE OPERONU.
Matura próbna z Operonem 2017: Matematyka z Anką i Danką