
Zadanie 12. na maturze z biologii 2024
12.1 Wzrost stężenia jonów chlorkowych (w wyniku ich wydzielania do światła jelita przez zakażone komórki) oraz niestrawionych disacharydów, powoduje osmotyczny napływ wody do światła jelita. Wysokie stężenie tych substancji w treści jelita powoduje zatrzymywanie w niej wody.
12.2 spada, szybciej

Zadanie 12. i 13. na maturze z biologii 2024
Zadanie 12.
12.3 W czasie choroby - zakażenia rotawirusem - następuje utrata substancji odżywczych, a więc ryzyko nadmiernego obniżenia poziomu glukozy we krwi co stanowi zagrożenie życia. Obniżenie tempa metabolizmu powoduje wolniejsze zużywanie glukozy w procesie oddychania komórkowego, a więc zmniejsza ryzyko, że jej poziom we krwi obniży się do niebezpiecznie niskiego poziomu.
12.4 W przebiegu choroby następuje utrata szczytowych części kosmków jelitowych, które wytwarzają między innymi enzym laktazę odpowiedzialną za trawienie znajdującej się w mleku laktozy (disacharydu). Dlatego po przebyciu zakażenia rotawirusowego przez jakiś czas może występować nietolerancja mleka.
Zadanie 13.
13. 1
trójjodotyronina
13.2
wydzielanie hormonu TSH jest regulowane przez poziom hormonów tarczycy na zasadzie sprzężenia zwrotnego ujemnego. Podwyższony poziom hormonów tarczycy powoduje zmniejszenie wydzielania TSH. Przy niedoborze jodu, hormony tarczycy są wytwarzane w małej ilości, w związku z czym zmniejsza się ich hamujący wpływ na wydzielanie TSH przez przysadkę mózgową. Dlatego poziom TSH jest podwyższony.

Zadanie 14. na maturze z biologii 2024
Zadanie 14.
14.1 gromada pajęczaki
cecha: cztery pary odnóży krocznych
14.2 komórek tucznych , rozszerzenie, zwiększenie

Zadanie 15. na maturze z biologii 2024
Zadanie 15.
15. 1
Mitochondria są organellami półautonomicznymi, ponieważ posiadają własny materiał genetyczny oraz rybosomy. Mogą zatem wytwarzać część potrzebnych sobie białek, bez udziału DNA znajdującego się w jądrze komórkowym.
15.2
1 - P
2 - F
3 - F