MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Meble z PRL z lat 70. i 80. warte fortunę - zdjęcia. Wracają do łask wraz z modą na vintage

(S)
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ceny, jakie dziś osiągają meble z czasów PRL, mogą zaskoczyć. Jeszcze niedawno pozbywaliśmy się ich z domu, teraz przeżywają renesans. Warto poszperać w piwnicy, garażu lub na strychy. Aktualne ceny w sieci sugerują, że za sprawą sprzedaży takich starych krzeseł, komód, szaf, kredensów, witryn, foteli, stołów i stoliczków, można się całkiem nieźle wzbogacić. Kolekcjonerzy zapłacą za nie fortunę. Oto zdjęcia i ceny mebli PRL w 2024 roku.

Spis treści

Meble sprzed dekad

Wystrój mieszkań w czasach PRL był specyficzny. Było tak, bo polskie realia nie pozwalały na luksusy. Brakowało nie tylko żywności w sklepach, ale także materiałów budowlanych i importowanych rzeczy. Efekt był taki, że wnętrza domów i mieszkań były do siebie podobne.

Duże i dziecięce pokoje kojarzą się z wersalkami, meblościankami, podkręcanymi ławami, półkotapczanami. Królowały wtedy przaśne tapety, fotele Chierowskiego, kryształy, sztuczne kwiaty i owoce, ceramika, porcelanowe kury, na ścianach wisiały obrazki z postaciami religijnymi, tureckie dywany i serwety na każdej płaskiej powierzchni. W pamięci tkwią przedpokoje z boazerią, kuchnie z westfalkami i ceratami na stołach oraz łazienki z żeliwnymi wannami i górnopłukiem. Kultowe już miano zyskały popularne wówczas sprzęty i "durnostojki". Z TOP 3 kultowych wówczas mebli, które dziś nie są już popularne, można wymienić:

  • Wersalki - były solidnymi meblami do siedzenia, które służyły również jako łóżko. Miały drewnianą konstrukcję i tapicerowany materiał na siedzisku z oparciem.. Ten mebel był dostępny w różnych odcieniach beżu, brązu lub czerwieni – najczęściej bordowym.
  • Meblościanki - składały się z modułowych elementów, takich jak szafki, półki, witryny czy biurko, które można było łączyć według własnych potrzeb. Ten siermiężny mebel charakteryzował się prostym, geometrycznym wzornictwem. Najważniejsze, że łączył funkcję przechowywania ubrań z możliwością dekoracyjną i ekspozycyjną pamiątek, zdjęć, wazonów, serwet, kryształów, porcelany i innych bibelotów.
  • Połkotapczan - to popularny mebel zwłaszcza w pokoju dziecięcym, który pełnił rolę kanapy w ciągu dnia i łóżka w nocy. Były wykonane z drewna lub płyty laminowanej, a ich charakterystyczną cechą było rozkładane na płasko oparcie, tworzące powierzchnię do spania.

Moda na stare meble "z duszą"

Okazuje się, że za pewnymi oczywistymi z lat 60., 70., 80. czy nawet 90. rzeczami Polacy tęsknią. PRL to nie tylko ustrój polityczny, to również styl życia. W tamtym czasie było niewiele, więc wszystko co było łączyło ludzi - począwszy od wystroju wnętrz, przez jedzenie, zwyczaje, po telewizję. Stąd pojawia się zbiorowa nostalgia za elementami życia z PRL.

Zobacz także: Komiksy PRL poszukiwane przez kolekcjonerów - ceny, zdjęcia. Tyle w 2024 roku trzeba za nie zapłacić

Jednym z nich jest design. Boom na wystrój lub elementy wnętrz z tamtych lat nieprzerwanie trwa. Nic dziwnego – polski design tamtych lat to prawdziwa perełka. Do łask wróciły komody i meble wypoczynkowe na smukłych nóżkach. Boazeria, klasyk PRL, którego popularność niektórzy tłumaczą tęsknotą Polaków za naturą, ponownie zaczyna pojawiać się w naszych mieszkaniach. Lastryko, zdaje się najpopularniejszy rodzaj podłóg w budynkach epoki Gierka, to hit obecnego sezonu, choć w wersji kolorowej.

Peerelowskie meble cenne dla kolekcjonerów

Obecnie wystrój i wyposażenie mieszkania czasów PRL (zwłaszcza, jeśli przypomnimy sobie toporne meblościanki, półkotapczany czy wersalki i ławy na podkręcanych nogach) jedni uważają za mdły i kiczowaty, w innych budzą nostalgiczne wspomnienia. Co ciekawe, coraz częściej jednak stanowią inspirację dla nowoczesnych aranżacji wnętrz, łącząc wartości estetyczne i praktyczne rozwiązania.

Meble peerelowskie, retro i w stylu vintage są dziś bardzo modne. Ich ceny na portalach aukcyjnych sięgają od symbolicznych kwot do nawet 100 000 złotych. Do łask wracają modele foteli Chierowskiego, słynne krzesła muszelki, skoczki czy komody i stoliki patyczaki. Wiele z nich to meble "z duszą" po renowacji. Nie trzeba urządzać mieszkania rodem z PRL-u. Wystarczy pojedynczy mebel, komplet wypoczynkowy lub dekoracja, by pomieszczenie miało swój klimat.

Czytaj też:

  1. Płyty winylowe w 2024 roku przeżywają renesans. Tyle dziś trzeba zapłacić za stare kultowe winyle
  2. Kasety magnetofonowe z lat 80. i 90.mogą być warte fortunę. Wracają wraz z modą na vintage
  3. Najbardziej poszukiwane starocie z PRL, za które płacą najwięcej - zdjęcia. W 2024 roku takie pamiątki są bardzo cenne
  4. Widzisz te zdjęcia i od razu wiesz, że to PRL.. Te kultowe scenki i przedmioty przywołują na myśl minioną epokę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska