MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minister nauki Dariusz Wieczorek z wizytą w Bydgoszczy. Padły pytania o limity na medycynę na PBŚ

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W czasie pobytu w Bydgoszczy na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego, Dariusz Wieczorek, minister nauki, spotkał się też ze studentami uczelni z Kujaw i Pomorza.
W czasie pobytu w Bydgoszczy na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego, Dariusz Wieczorek, minister nauki, spotkał się też ze studentami uczelni z Kujaw i Pomorza. Arkadiusz Wojtasiewicz
Dariusz Wieczorek, minister nauki, gościł w poniedziałek (24 czerwca) w Bydgoszczy. Na UKW spotkał się ze społecznością akademicką województwa kujawsko-pomorskiego: rektorami uczelni z regionu, studentami, a także z władzami samorządowymi i mediami.

Na spotkanie do kampusu UKW przy ul. Chodkiewicza zaproszone zostały 23 uczelnie publiczne i niepubliczne z Kujaw i Pomorza.

- Województwo kujawsko-pomorskie jest ostatnim, które odwiedzamy - mówił minister Dariusz Wieczorek. - Te spotkania to swego rodzaju rodzaju prekonsultacje przed złożeniem projektu nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Chcemy wsłuchać się w głosy środowiska, poznać jego oczekiwania. Jakość kształcenia jest absolutnym priorytetem. Chciałbym, aby w lipcu br. projekt nowelizacji ujrzał światło dzienne. Docelowo plan jest taki, aby jeszcze w tym roku Sejm tę ustawę przyjął.

Kiedy limity na kierunek lekarski na PBŚ? Minister: we wtorek mamy spotkanie w ministerstwie

Na konferencji z dziennikarzami kluczowe pytanie, które padło, dotyczyło limitów na kierunek lekarski na Politechnice Bydgoskiej.

Przypomnijmy, że niedawno podczas Święta Uczelni rektor PBŚ prof. dr hab. inż. Marek Adamski jeszcze raz podkreślił, że fordońska uczelnia wdrożyła wszystkie uwagi wskazane w opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Zaznaczył również, że PBŚ jest bardzo dobrze przygotowana pod względem infrastrukturalnym, organizacyjnym i kadrowym do rozpoczęcia kształcenia na kierunku lekarskim w październiku 2024 roku.

- Spodziewałem się tego pytania - mówił minister Dariusz Wieczorek. - Dziś stawiamy na jakość kształcenia i na pewno nie będzie tak, że na każdej uczelni w Polsce będzie kierunek lekarski. Trzeba jednak docenić wysiłek Politechniki Bydgoskiej. Dziś, w obecności rektorów powiedziałem, że trzeba docenić też to, że uczelnia nie robiła naboru w ubiegłym roku, bo chciała poprawić infrastrukturę i dopełnić wszystkie zobowiązania stawiane przez Polską Komisję Akredytacyjną. To jest dobry kierunek.

Minister Dariusz Wieczorek poinformował, że we wtorek 25 czerwca w ministerstwie planowane jest spotkanie z PKA.

- Jutro będą rekomendacje, jutro też o tym poinformujemy. Będzie to spotkanie z udziałem minister zdrowia - powiedział szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego. - Z rektorem Politechniki Bydgoskiej rozmawiałem kilkukrotnie i mówiłem: "Spełnicie wymagania, nie ma żadnych problemów. Nie spełnicie, nie będzie możliwości naboru". Rektor PBŚ zapewniał mnie, że uczelnia wszystkie wymagania spełniła, więc jestem spokojny o decyzję.

Jakość kształcenia, współpraca z zagranicznymi uczelniami i budowa akademików

W czasie spotkania z dziennikarzami minister poinformował, o czym rozmawiał z rektorami uczelni.

- To są często rozmowy, które dotyczą bieżących problemów, finansowania uczelni, środków z Unii Europejskiej i tego, co w tej ustawie powinno się zmienić - mówił minister Dariusz Wieczorek. - Te rozmowy dają już obraz, czego oczekuje polska nauka i co byśmy chcieli robić i realizować. Jeśli chodzi o rozwój nauki i uczelni, to współpraca całego środowiska jest tu ważna.

Minister nauki podkreślił też, że dziś kluczową sprawą jest pozyskiwanie środków zewnętrznych, by polskie uczelnie wychodziły poza granice Polski, korzystanie ze środków z Krajowego Planu Odbudowy ze środków spójności.

- Ważna jest współpraca z zagranicznymi uczelniami z Europy i świata i pozyskanie środków na badania - stwierdził minister Dariusz Wieczorek. - Polski rząd, oprócz tego, że podniósł nakłady o 22 proc. na badania i rozwój w roku 2024, to też stawia na powrót do Europy. Wszystkie działania, które prowadzić będą polskie uczelnie w zakresie współpracy międzynarodowej będziemy wspierać. Sygnalizowałem to dziś rektorom. Chcemy też bardzo mocno wzmocnić przedstawicielstwo nauki i instytucji naukowych w Brukseli. To musi być silna jednostka, która będzie wspierała uczelnie w kontaktach międzynarodowych.

W przypadku studentów istotna jest z kolei budowa i remont akademików.

- Dziś trzeba stworzyć studentom możliwość, by w godnych warunkach mogli się uczyć. Trzeba wyrównywać szanse - stwierdził minister Dariusz Wieczorek. - Nie wszystkich stać na wynajem mieszkań w dużych ośrodkach akademickich. Jesteśmy w fazie przygotowania ustawy w tym zakresie. Jest zgoda Koalicji 15 października, premiera i rządu, aby taką ustawę przygotować. Dyskutujemy o tym, o jakie środki, co roku będziemy zabiegać i jakie będziemy przeznaczać na remont i budowę akademików. To absolutnie trzeba zrobić dzisiaj. To kluczowa sprawa, by zabezpieczyć sprawy bytowe i socjalne studentów polskich i zagranicznych, którzy u nas będą studiować.

Po wizycie w 16 województwach wynika jedna konkluzja.

- Mamy świetnie wyposażone uczelnie, mamy świetną kadrę naukową, badawczą i dydaktyczną - stwierdził szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego. - Ten potencjał trzeba efektywnie wykorzystać, stąd namawiam do współpracy między uczelniami, namawiam, by wymieniać się doświadczeniami, żeby użyczać sobie bazę. Wtedy jest szansa, że uczelnie się utrzymają i będzie większa szansa na większą liczbę studentów, bo demografia jest nieubłagana.

W czasie spotkania z rektorami z regionu poruszano też, m.in., kwestie dotyczące subwencji dla uczelni publicznych, czy kwestie systemu wyborów rektorów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Minister nauki Dariusz Wieczorek z wizytą w Bydgoszczy. Padły pytania o limity na medycynę na PBŚ - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska