Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodym wciąż trudno znaleźć pracę

(maw)
Na początek zła wiadomość: bezrobocie w naszym regionie ciągle rośnie. Na szczęście, systematycznie przybywa ofert pracy, także tych, za które płaci urząd pracy.

Poszukiwani są przede wszystkim: nauczyciele przedszkola, wychowawcy w placówkach oświatowych, wychowawczych i opiekuńczych, pracownicy biurowi, kasjerzy, księgowi oraz robotnicy gospodarczy.

Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu, na koniec września br. na Pomorzu i Kujawach było zarejestrowanych 121.676 bezrobotnych. Było to o 1269 osób więcej niż w końcu poprzedniego miesiąca i o 21.157 osób więcej niż w końcu września 2008 roku.

Obecnie zasiłek w regionie pobiera co piąta bezrobotna kobieta oraz co trzeci mężczyzna bez pracy.

Młodzi mają problem

Kto ma największe kłopoty ze znalezieniem zatrudnienia na Pomorzu i Kujawach (patrz infografika)
(fot. infografika Radek Fonferek)

Wśród bezrobotnych dominują kobiety (56 proc.). W ciągu miesiąca przybyły 444 panie bez pracy.

W jakiej grupie wiekowej jest najwięcej bezrobotnych? Okazuje się, że w najtrudniejszej sytuacji są bezrobotni do 25. roku życia. We wrześniu zarejestrowano 7752 takie osoby. To o 47,9 proc. więcej niż w sierpniu. W rejestrach bezrobotnych przybyły również 563 osoby, które ukończyły szkołę wyższą, ale nie mają więcej niż 27 lat.

Z kolei grupa bezrobotnych powyżej 50. roku życia zwiększyła się o 2334 osoby, czyli o 18,2 proc. więcej niż w sierpniu tego roku). Zatem w końcu września br. w rejestrach PUP pozostawało 22.566 bezrobotnych po pięćdziesiątce, którzy stanowili 18,5 proc. ogółu bezrobotnych.

Więcej ofert zatrudnienia

Ile osób we wrześniu podjęło pracę? Z danych WUP wynika, że było to 18.342 bezrobotnych. To o 3566 osób więcej niż w sierpniu tego roku. Warto zaznaczyć, że 1413 bezrobotnych wykreślono z rejestrów pośredniaków z powodu rozpoczęcia szkolenia. 1705 osób podjęło staże, 418 osób - prace społecznie użyteczne.

We wrześniu br. powiatowe urzędy pracy w naszym regionie pozyskały 5841 ofert pracy. To o 24,3 proc. więcej niż w sierpniu. Zatrudnienia subsydiowanego, czyli opłacanego przez pośredniaki, dotyczyło 3675 ofert.

- Dla niepełnosprawnych zgłoszono 108 ofert pracy, z czego połowa dotyczyła zatrudnienia subsydiowanego. Powiatowe urzędy pracy otrzymały 1765 ofert na staże, czyli o niemal jedną czwartą więcej niż w miesiącu poprzednim oraz o 305 ofert na prace społecznie użyteczne. We wrześniu nie zgłoszono żadnej oferty na miejsce przygotowania zawodowego dorosłych. Tak samo było w sierpniu - wyliczają w WUP-ie.

Oni mogą spać spokojnie

Na kogo czeka praca w naszym regionie? W zależności od poziomu wykształcenia, najczęściej przez pracodawców były poszukiwane osoby z następującymi profesjami:
=> wykształcenie wyższe:
- nauczyciel przedszkola,
- wychowawca w placówkach oświatowych, wychowawczych i opiekuńczych,
- archiwista,
- kontroler wewnętrzny
=> wykształcenie średnie:
- pracownik biurowy,
- pracownik administracyjny,
- kasjer
- księgowy
=> wykształcenie zasadnicze zawodowe i niższe:
- robotnik gospodarczy,
- pomocniczy robotnik przy konserwacji terenów zieleni
- meliorant,
- pomoc kuchenna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska