- W planie mamy pieczenie pączków, faworków czy racuchów. To uzależnione będzie od tego, co młodzież wybierze na wcześniejszych warsztatach z tradycji kultury - mówi Anna Orlikowska, dyrektorka biblioteki w Brusach.
Od stycznia w bibliotece w Brusach i filii bibliotecznej w Leśnie rozpoczęły się spotkania w ramach projektu "Młodzież po kaszubsku" dofinansowanego z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w regionalnym programie grantowym "Równać Szanse 2010".
Celem projektu jest nabycie umiejętności pozyskiwania wsparcia społecznego oraz zapoznanie się młodzieży w wieku 13-19 lat z Leśna i Brus z zapomnianą tradycją kulinarną i kulturową Kaszub kultywowaną w języku kaszubskim. Na spotkanie organizacyjne zgłosiło się 36 młodych ludzi, w Leśnie 16 i w Brusach 20. Jest to młodzież z Gimnazjum w Brusach i Lubni oraz z Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego w Brusach.
Zakończyły już warsztaty z komunikacji społecznej. Teraz młodzież będzie uczestniczyć w warsztatach z tradycji kultury. Ponadto planowane są warsztaty umiejętności pracy w grupie, dziennikarstwa, kulinarne, spotkania kulturoznawcze i integracyjne z osobami starszymi, imprezy okolicznościowe integrujące środowiska Leśna i Brus.
W ramach projektu młodzież pokaże efekty swojej pracy twórczej poprzez wystawę zdjęć z warsztatów, prac malarskich, rzeźbiarskich itp. w bibliotekach i świetlicy wiejskiej w Leśnie. Projekt przyczyni się do pielęgnowania tradycji, obyczajów i obrzędów Kaszub oraz zintegruje środowisko młodzieży.
Dotacja zostanie wykorzystana na zorganizowanie imprez i wystaw, artykułów do przeprowadzenia warsztatów kulinarnych, rzeźbiarskich i malarskich, płyt DVD i nośników pamięci do udokumentowania dorobku warsztatów. Ponadto z dotacji zakupiono kamerę niezbędną do zajęć z autoprezentacji.
Misją programu "Równać Szanse" jest wyrównywanie szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży z terenów wiejskich i małych miast (do 20 tys. mieszkańców). Główne efekty programu to przede wszystkim: aktywizacja środowiska lokalnego, integracja wokół działań na rzecz młodzieży; podniesienie wiedzy uczestników projektów o lokalnych zasobach organizacyjnych i społecznych; poprzez umiejętność określania swoich mocnych i słabych stron, podniesienie skuteczności wyboru właściwej ścieżki zawodowej.
- Mamy nadzieję, że nasz projekt przyczyni się do aktywizacji młodych ludzi do działań na rzecz rówieśników i własnej społeczności, a dzięki spotkaniom i zajęciom warsztatowym w bibliotekach młodzież z Brus i Leśna zintegruje się oraz wspólnie będzie popularyzować zapomnianą tradycję kulinarną i kulturową Kaszub kultywowaną na terenie naszej "małej ojczyzny" - gminy Brusy - mówią w bibliotece.
Czytaj e-wydanie »