45-letnia Stacey Wagers z Florydy świętowała urodziny przyjaciółki. Amerykanka zamówiła w barze bardzo popularny i niezwykle efektowny drink z ciekłym azotem. Od razu po wypiciu poczuła straszny ból. - To był potworny, przeszywający ból. Jak eksplozja w klatce piersiowej - relacjonowała kobieta cytowana przez telegraph.co.uk.
Okazało się, że ciekły azot z drinka poważnie uszkodził jej żołądek. Lekarze walczyli o jej życie - napój dosłownie wypalił jej dziurę w żołądku. Przez jednego drinka kobieta będzie cierpieć do końca życia.
Naukowcy ostrzegają przed niebezpieczeństwem.
Uszkodzenia żołądka po wypiciu drinka z ciekłym azotem zdarzają się niestety dość często. Podobna historia przytrafiła się 18-letniej Gaby Scanlon. Dziewczyna straci żołądek - prawdopodobnie usunięcie żołądka uratuje jej życie. 18-latka świętowała swoje urodziny i zamówiła Jagermeister z ciekłym azotem. Drink został przyrządzony prawidłowo. Co się stało?
Co piją Polacy? Te alkohole kupujemy najczęściej [TOP 10]
Prawdopodobnie kobiety wypiły drink z ciekłym azotem zbyt szybko. Unosząca się nad napojem mgiełka, która wygląda wręcz zjawiskowo, jednocześnie sprawia, że temperatura drinka dochodzi nawet do -200 stopni Celsjusza. Błędne korzystanie z ciekłego azotu może spowodować odmrożenia lub oparzenia kriogeniczne.
Naukowcy sugerują, że z wypiciem drinka z ciekłym azotem powinno się zaczekać aż mgiełka opadnie. Jeśli drink zostanie wypity zbyt szybko, azot nie ma żadnej drogi ujścia i uszkadza narządy wewnętrzne.
Naukowcy ostrzegają przed używaniem ciekłego azotu do celów kulinarnych. Może być niebezpieczny!
45-letnia Stacey Wagers złożyła pozew lokalowi, który zaserwował jej drinka z ciekłym azotem. Chociaż napój przygotowano bezbłędnie, kobieta twierdzi, że nikt z pracowników nie poinformował jej, jak powinna się z nim obchodzić.
Kolorowe napoje i koktajle z ciekłym azotem pojawiają się coraz częściej na imprezach, festynach czy nawet jarmarkach. Dzieci chętnie piją bezalkoholowe dymiące napoje. Okazuje się jednak, że coś, co wygląda na świetną zabawę, może się skończyć tragicznie.
Ciekły azot może powodować poważne oparzenia zimnem i nigdy nie powinna być spożywany!
- Podobnie, jak w przypadku każdego bardzo gorącego lub bardzo zimnego płynu, należy podjąć odpowiednie środki bezpieczeństwa - tłumaczą naukowcy. - Tak jak nikt nie pije wrzącej wody, ani nie wylewa jej na siebie, tak nikt nie powinien spożywać ciekłego azotu. Należy zachować ostrożność i upewnić się, że ciecz całkowicie odparowała.
Ciekły azot stał się popularny w przyrządzaniu drinków, koktajli czy shotów - zarówno alkoholowych jak i bezalkoholowych. Szefowie kuchni równie chętnie wykorzystuje ciekły azot do celów kulinarnych. Należy się z nim jednak obchodzić niezwykle ostrożnie. Substancja może powodować poważne oparzenia zimnem i nigdy nie powinna być spożywana.
Pijani bez picia alkoholu? Te rzeczy pokażą na alkomacie pro...
Tak długo spalamy najpopularniejsze alkohole. Oto zasady "tr...
