Obwodnicę buduje konsorcjum - firma "Strabag" z Pruszkowa oraz jej partner bydgoska firma "Gotowski". Na trasie przebiegu drogi trwa właśnie zdejmowanie wierzchniej warstwy ziemi. Wcześniej przeprowadzono wycinkę drzew.
Ceramika nie opóźni prac
Podczas robót ziemnych natrafiono na ceramikę. Prawdopodobnie są to naczynia z czasów kultury łużyckiej. Znalezisko badają archeolodzy. Jak nas zapewnił kierownik budowy obwodnicy Henryk Kinowski prace przy stanowiskach archeologicznych nie opóźniają pozostałych robót.
Dodajmy, że z archeologami współpracuje Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku. Prowadzący roboty niechętnie jednak wypowiadają się na temat tego, co udaje im się wykopać. Jak się jednak dowiedzieliśmy znalezisko nie jest na tyle cenne, aby miało zahamować inwestycję.
- W tej chwili harmonogram robót nie jest zagrożony. Archeolodzy robią swoje, my swoje. Nic ze sobą nie koliduje - mówi nam Henryk Kinowski.
Tymczasem firma "Gotowski" informuje, że przygotowuje się do rozpoczęcia prac przy wiadukcie nad linią kolejową Inowrocław-Poznań. Jak podkreślają przedstawiciele firmy, będzie to jeden z ważniejszych obiektów na powstającej obwodnicy.
Wiadukt ma stanąć w miejscu przecięcia obwodnicy z linią kolejową Poznań Wschód - Skandawa. I za tę część inwestycji odpowiada frma z Bydgoszczy
- Prace przy samej obwodnicy ruszyły już jesienią - wyjaśnia Paweł Pietraszak, zastępca dyrektora do spraw produkcji w firmie "Gotowski" - My zaczniemy budowę wiaduktu na początku maja. Będzie to konstrukcja żelbetowa zbudowana z prefabrykowanych belek.
Droga będzie wcześniej?
Jak mówi Paweł Piatraszak choć termin zakończenia prac wyznaczono na koniec 2012 roku, inwestycja może być gotowa wcześniej.
Przypomnijmy, że obwodnica będzie się zaczynała przy drodze wojewódzkiej w Wiecanowie, a będzie się kończyć przy ulicy Witosa w Mogilnie na wysokości wjazdu do oczyszczalni ścieków. Koszt budowy to ponad 30 mln zł. Z tego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego blisko 6,5 mln, urząd wojewódzki dołoży do 30% kosztów, a gmina sfinansuje połowę inwestycji.
Czytaj e-wydanie »